czwartek, 28 stycznia 2021

Il miele del diavolo - The Devil's Honey - Niebezpieczna obsesja

Witam
Pierwszy wpis w 2021 roku należy do Mistrza Lucio Fulci.

W 1986 roku nakręcił on thriller „Il miele del diavolo” („The Devil's Honey”, „Niebezpieczna obsesja”).


Lucio Fulci to włoski mistrz gore, który należy do czołowych twórców horroru. Urodził się w Rzymie 17 czerwca 1927 roku. Karierę rozpoczynał w 1948 roku od kręcenia krótkich filmów dokumentalnych. Przede wszystkim jednak był genialnym reżyserem filmów grozy. Spod jego ręki wyszło wiele wspaniałych dzieł. Ostatni swój film wyreżyserował w 1991 roku. 13 marca 1996 roku Lucio Fulci zmarł w wyniku komplikacji związanych z cukrzycą. 


Fulci był również znakomitym scenarzystą. Pisał scenariusze do większości swoich filmów. Podobnie było z opisywanym „Il miele del diavolo”. Tutaj był jednym ze współscenarzystów. Pozostałymi scenarzystami byli Jaime Jesús Balcázar, Ludovica Marineo i Vincenzo Salviani. Z tej trójki największą karierę zrobił Balcázar, który pisał scenariusze do niespełna 30 filmów. Lucio Fulci z kolei pisał scenariusze do ponad 60 dzieł. Często pojawiał się w swoich filmach w niewielkich rolach. W opisywanym „Il miele del diavolo” zagrał sprzedawcę bransoletek. 


Młody saksofonista Johnny ulega wypadkowi na motorze. Trafia na stół operacyjny. Zabieg przeprowadza chirurg dr. Simpson, który przeżywa ogromne kłopoty małżeńskie. W trakcie operacji nie potrafi się wystarczająco skoncentrować i doprowadza do śmierci mężczyzny. Dziewczyna Johnny'ego, Jessica nie potrafi wybaczyć tego lekarzowi. Nęka go telefonami a następnie uprowadza i torturuje...


Reżyser zatrudnił wielu aktorów z bardzo małym doświadczeniem. Wszyscy jednak spisali się bardzo dobrze. Jako Jessica zagrała hiszpańska aktorka Blanca Marsillach. Urodziła się w 1966 roku, a karierę aktorską zaczynała w roku 1984. Dotychczas wystąpiła w niespełna 30 produkcjach. Pochodzi z aktorskiej rodziny. Jej rodzice Teresa del Río i Adolfo Marsillach byli znakomitymi aktorami, a jej siostra Cristina Marsillach zagrała m.in. główną rolę w giallo Dario Argento „Opera” z 1987 roku. W rolę Carol Simpson wcieliła się z kolei francuska aktorka Corinne Cléry. Urodzona w 1950 roku w Paryżu aktorka zadebiutowała jako osiemnastolatka w dramacie „Les poneyttes”, reż. Joël Le Moigné. W swojej bogatej karierze zagrała wiele wspaniałych ról. Wielokrotnie występowała we włoskich filmach grozy. W 1979 roku zagrała również u boku Rogera Moore'a w filmie o przygodach agenta Jamesa Bonda „Moonraker”. Jej dotychczasowa filmografia obejmuje 70 tytułów. 


Znakomicie w rolę doktora Wendell'a Simpson'a wcielił się Brett Halsey. Charles Oliver Hand, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, urodził się 20 czerwca 1933 roku w Santa Ana w Kalifornii. W 1953 roku zadebiutował w dramacie „All I Desire” („Należysz do mnie”), reż. Douglas Sirk. Na początku grywał małe rólki. Z czasem zaczął grywać poważniejsze role. Na początku lat 60-tych przeniósł się do Włoch gdzie grywał regularnie aż do powrotu do Stanów na początku lat 70-tych. W latach 1986 do 1990 wystąpił w 4 filmach wyreżyserowanych przez Lucio Fulci. Jego filmografia zawiera ponad 150 tytułów. Po raz ostatni pojawił się w 2015 roku w filmie akcji „Risk Factor”, reż. Frank A. Caruso. Jako Johnny wystąpił w filmie Stefano Madia. Aktor wystąpił w zaledwie 19 filmach. Po raz ostatni zagrał w 1993 roku. 16 grudnia 2004 roku Madia zmarł mając zaledwie 49 lat. 


Zdjęcia do filmu są dziełem hiszpańskiego operatora. Alejandro Ulloa urodził się w Madrycie 14 września 1926 roku. Był synem aktora i reżysera Alejandro Ulloa. Karierę w filmie rozpoczynał w 1946 roku jako asystent kamerzysty. Od 1957 roku pracował jako autor zdjęć. W swojej karierze był autorem zdjęć do prawie 120 filmów. Film kręcony był w lutym i marcu 1986 roku. Zdjęcia powstały w Hiszpanii w Barcelonie oraz we Włoszech w Wenecji. Ulloa zmarł 14 maja 2002 roku w Madrycie. Ścieżkę dźwiękową skomponował Włoch Claudio Natili. Był członkiem zespołu I Romans, w którym grał na gitarze i śpiewał. Skomponował muzykę tylko do 4 filmów. Muzyka w „Il miele del diavolo” jest bardzo klimatyczna.


Lucio  Fulci nakręcił bardzo ciekawy thriller erotyczny, w którym ukazane są problemy w związkach, w jakich żyli główni bohaterowie. Problemy te niestety doprowadziły do ogromnej tragedii. Jessica żyła z Johnnym w bardzo toksycznym związku. Związek doktora Simpson'a z kolei się rozpadał, a on sam często korzystał z usług prostytutek. W momencie śmierci Johnny'ego coś w Jessice pękło. Nie potrafiła żyć bez ukochanego. Nie potrafiła również wybaczyć doktorowi, że pozwolił chłopakowi umrzeć. Zdecydowała się na krok z którego nie było już odwrotu. Akcja w filmie rozgrywa się w bardzo spokojnym tempie. Film obfituje w sceny rozbierane. Na pewno dużym atutem jest tutaj bardzo nastrojowa muzyka. Fabuła jest dosyć prosta, ale film ogląda się bardzo przyjemnie. Jest to obowiązkowa pozycja dla fanów Lucio Fulciego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz