czwartek, 16 marca 2017

L'occhio dietro la parete - Eyes Behind the Wall

Witam
Dzisiaj na blogu debiutuje Giuliano Petrelli.


W 1977 roku nakręcił thriller „L'occhio dietro la parete” („Eyes Behind the Wall”).Giuliano Petrelli to bardzo mało znany włoski aktor, reżyser i scenarzysta. W ciągu dziesięciu lat swojej kariery zagrał zaledwie dziewięć ról filmowych i serialowych. Przede wszystkim występował w rolach drugoplanowych. Jego dorobek jako reżysera jest o wiele skromniejszy. Zamyka się zaledwie jedną produkcją czyli opisywanym thrillerem „L'occhio dietro la parete”. Jest to też jedyny film, do którego napisał scenariusz. Premiera filmu odbyła się 7 czerwca 1977 roku. Jest to dość dziwny film często zaliczany do gatunku giallo, jednak nie posiadający wielu ważnych cech gatunku.Przykuty do wózka inwalidzkiego Ivano wynajmuje mieszkanie tajemniczemu Arturo. Ivano interesuje się życiem młodego lokatora i przy pomocy specjalnego urządzenia podgląda go w mieszkaniu. Do chorych obserwacji wprowadza swoją córkę Olgę, która mimo początkowych niechęci z czasem zgadza się spotkać z Arturo. Olga szybko zakochuje się w Arturo. Wszystkiemu przygląda się jej ojciec oraz pałający do Olgi chorym uczuciem służący Ottavio. W skromnej obsadzie filmu przeważają aktorzy mało doświadczeni. Jako Olga w filmie wystąpiła Olga Bisera. Aktorka urodzona w Bośni i Hercegowinie w 1944 roku w swojej karierze wystąpiła w zaledwie 16-tu produkcjach. Znana między innymi z występu w filmie „The Spy Who Loved Me” („Szpieg, który mnie kochał”) z Rogerem Moore w roli agenta Jamesa Bonda. Również ciekawą postać zagrała Mónica Zanchi. Pojawiła się w filmie jako kochanka służącego Ottavio. Była to dla niej dopiero druga rola w karierze. Urodzona w Szwajcarii aktorka w sumie wystąpiła w 14 filmach.Najbardziej doświadczonym aktorem w filmie był Fernando Rey. Odtwórca roli Ivano miał już na koncie ponad 170-ąt produkcji, a w całej karierze wystąpił w ponad 240-tu. Urodził się w 1917 roku, a jego kariera trwała od połowy lat 30-tych aż do śmierci aktora w 1994 roku. Jako Arturo w filmie pojawił się John Phillip Law. Znakomity amerykański aktor wielokrotnie występował w dziełach włoskich reżyserów. Zmarł 13 maja 2008 roku. Za zdjęcia odpowiadał urodzony w Rzymie Cristiano Pogany. Jest on synem pochodzącego z Węgier Gábora, który również był znakomitym autorem zdjęć. Cristiano Pogany wykazał się swoim dużym talentem. Zdjęcia kręcone były w willi Monte Mario w Rzymie. Muzyka w filmie jest bardzo nastrojowa. Ścieżkę dźwiękową skomponował Giuseppe Caruso. Bardzo dobry włoski kompozytor na potrzeby filmu komponował bardzo rzadko. „L'occhio dietro la parete” to dośc dziwny thriller. Pozbawiony akcji oraz zabójstw. Fabuła opiera się na podglądaniu oraz chorych relacjach między bohaterami. Samo podglądanie codziennego życia innej osoby już jest chore. Ivano dodatkowo wprowadza do obserwacji swoją córką, której fascynacja Arturo wzrasta z każdą minutą. Jedyny film jaki wyreżyserował Giuliano Petrelli często zaliczany jest do giallo i przede wszystkim fani tego gatunku powinni go zobaczyć.

4 komentarze:

 1. Trochę podobny do hiszpańskiego Tarot (1973) w reżyseri Jose Maria Forque. Nawet Fernando Rey jako kaleka :}. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego hiszpańskiego jeszcze nie widziałem. Muszę nadrobić zaległości.

   Usuń
 2. 'Tarot' jest na myduckisdead lub w lepszej wersji na cinemageddon.Niestety film jest dostępny tylko z Vhs-rip. Innej wersji na razie nie ma... a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film mam, tylko czasu brak na obejrzenie. Mam wiele zaległości.

   Usuń