czwartek, 1 marca 2018

Dark Bar

Witam
Kolejnym debiutantem na blogu jest Stelio Fiorenza.


W 1989 roku wyreżyserował thriller „Dark Bar”.



Stelio Fiorenza urodził się w Rzymie 18 maja 1945 roku. Pracę rozpoczynał w 1974 przy filmach Roberto Rossellini'ego. W 1978 roku został asystentem Mario Gariazzo, z którym pracował przy trzech kolejnych jego filmach. Później asystował Beppe Cino, w którego filmach próbował sił jako aktor. Swój debiutancki film nakręcił w 1988 roku. Dramat „La parola segreta” do którego napisał również scenariusz. „Dark Bar” jest drugim i ostatnim pełnometrażowym filmem jaki nakręcił w karierze. W latach 90-tych reżyser nakręcił jeszcze tylko dwa krótkometrażowe filmy. Poświęcił się za to bardzo mocno teatrowi gdzie działał do końca życia. 28 listopada 2006 roku Stelio Fiorenza zmarł w Rzymie.



W swojej karierze wyreżyserował bardzo ciekawe i wciągające dzieło. Premiera „Dark Bar” odbyła się 12 grudnia 1989 roku. Autorem scenariusza jest reżyser filmu Stelio Fiorenza. Mimo niedużego doświadczenia artysta wykazał się ogromnym talentem. Film niestety został całkowicie zapomniany. Bardzo często film zaliczany jest do dzieł giallo. Brakuje mu jednak tajemniczości. Bardzo szybko zagadka zostaje rozwikłana, a film staje się thrillerem, w którym główna bohaterka walczy o własne życie.



W toalecie nocnego klubu o nazwie Dark Bar zostaje zastrzelona młoda kobieta. Jest nią Elisabetta, młoda narkomanka, która miała w klubie spotkać się ze swoim chłopakiem Marco. Jej siostra Anna próbuje odkryć kto i dlaczego zamordował Elisabettę. Wraz z Marco rozpoczyna własne śledztwo. Tymczasem tajemniczy napastnicy czyhają na życie Anny chcąc odzyskać coś co ukryła jej siostra...



Reżyser zatrudnił aktorów z bardzo małym doświadczeniem. Dla wielu z nich był to jedyny film w karierze. Jednak główne role powierzył aktorom mającym dosyć duże doświadczenie. Główną bohaterkę Annę zagrała znakomicie Marina Suma. Włoska aktorka urodziła się w Neapolu 14 listopada 1959 roku. Karierę rozpoczynała jako modelka. W kinie zadebiutowała w 1981 roku główną rolą w dramacie „Le occasioni di Rosa”, reż. Salvatore Piscicelli. Za tą rolę otrzymała nagrodę David di Donatello dla najlepszej debiutującej aktorki oraz nominację dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Nie były to jedyne nagrody jakie otrzymała za swoją debiutancką kreację. Jej kariera bardzo szybko nabrała tempa i dotychczas zawiera ponad 40-ci ról. W postać jej filmowej siostry wcieliła się znana z wielu innych dzieł giallo Barbara Cupisti. Urodzona 24 stycznia 1962 roku w Viareggio w Toskanii aktorka debiutowała w 1982 roku w znakomitym „Lo squartatore di New York” („Nowojorski rozpruwacz”), reż. Lucio Fulci. Karierę aktorską zakończyła na 30-tu dziełach w 2002 roku. Poświęciła się roli scenarzystki i reżyserki filmów dokumentalnych. Od 2007 roku wyreżyserowała już sześć takich filmów. 



Główną rolę męską zagrał amerykański aktor Richard Hatch. Urodził się 21 maja 1945 roku w Santa Monica w Kalifornii. Bardzo dobrze wcielił się w postać Marco. Był zdecydowanie najbardziej doświadczonym aktorem w całej obsadzie. Grając w „Dark Bar” miał już na koncie 50-ąt zagranych ról. Swoją karierę rozpoczynał od występów w teatrze. W filmie zadebiutował w 1971 roku. Początkowo były to role w serialach. Grywał regularnie, a kolejne występy przyniosły mu nominacje i nagrody filmowe. W całej swojej bardzo bogatej karierze zagrał około stu ról. Występował do  końca swojego życia. Zmarł na raka trzustki 7 lutego 2017 roku w Los Angeles.



Zdjęcia to popis Włocha Franco Delli Colli. Artysta urodził się 2 marca 1929 roku w Rzymie. Karierę w filmie rozpoczynał w pierwszej połowie lat 50-tych. Zaczynał jako kamerzysta, a od roku 1962 jako autor zdjęć. Pracował przy wielu włoskich dziełach grozy. W swojej karierze był autorem zdjęć do około 50-ciu filmów. Karierę zakończył w 1990 roku. Artysta zmarł 22 kwietnia 2004 roku w Rzymie. Zdjęcia do „Dark Bar” kręcone były w Zurychu, Mediolanie oraz Rzymie. Ścieżkę dźwiękową skomponował Carlo Siliotto. W latach 70-tych nagrywał i koncertował z założonym przez siebie zespołem folkowym Canzoniere del Lazio. Muzykę filmową zaczął komponować dopiero w 1984 roku. W swojej karierze przekroczył ponad sto filmów. Bardzo utalentowany i ceniony kompozytor. Muzyka w filmie jest znakomita. 



Mało znany reżyser nakręcił ciekawy thriller, który niestety uległ zapomnieniu. Niestety Fiorenza nie nakręcił więcej dzieł w karierze. Szkoda, bo mógł stworzyć jeszcze wiele lepszych dzieł. „Dark Bar” wpisuje się w thrillery przełomu lat 80-tych i 90-tych. Mimo pewnych niedociągnięć ogląda się go bardzo przyjemnie. Szczególnie pierwsza część filmu jest bardzo klimatyczna. Gra aktorska opiera się przede wszystkim na trójce głównych bohaterów, a ci zagrali znakomicie. Od strony audiowizualnej film stoi na wysokim poziomie. Oglądając film czas leci bardzo szybko, a na ekranie ciągle coś się dzieje. Fani thrillerów pewnie chętnie zobaczą „Dark Bar”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz