piątek, 14 sierpnia 2020

Anna, quel particolare piacere - Secrets of a Call Girl

Witam
Giuliano Carnimeo i jego druga wizyta na blogu.

W 1973 roku nakręcił on kryminał „Anna, quel particolare piacere” („Secrets of a Call Girl”). 


Włoski scenarzysta i reżyser Giuliano Carnimeo urodził się w Bari 4 lipca 1932 roku. Jako reżyser zadebiutował w 1959 roku komedią „Vacanze d'inverno” („Zimowe wakacje”) nakręconą wspólnie z Camillo Mastrocinque. Od 1960 roku zaczął pracować jako scenarzysta oraz asystent reżysera. Swój pierwszy samodzielny film wyreżyserował w 1968 roku. Był to western „Il momento di uccidere”. Carnimeo zasłynął z kręcenia przede wszystkim westernów i komedii. To filmy tych gatunków zdominowały jego filmografię, na którą złożyły się 32 produkcje. Ostatnim jego filmem było dzieło sci-fi „Computron 22”. Po tym filmie artysta zakończył karierę. Zmarł w 2016 roku w Rzymie.


Jako scenarzysta Carnimeo pracował przy 6 filmach, z czego 2 to jego dzieła z gatunku komedii i westernu. Nie pisał scenariusza do opisywanego „Anna, quel particolare piacere”. Tutaj za fabułę odpowiedzialny był przede wszystkim Ernesto Gastaldi. Poza nim wkład w scenariusz mieli jeszcze Francesco Milizia, Luciano Martino i Sauro Scavolini. Trzej znakomici włoscy artyści, którzy zrobili duże kariery filmowe. Fanom filmów giallo znani są bardzo dobrze Martino, Scavolini i oczywiście Gastaldi. To twórcy, którzy bardzo często pracowali przy filmach giallo i to często tych najlepszych i najbardziej cenionych. Fabuła filmu jest bardzo wciągająca i nie pozwala na chwile nudy. Premiera „Anna, quel particolare piacere” miała miejsce 27 listopada 1973 roku.


Młoda i piękna Anna pracuje w kawiarni w Bergamo. Pewnego dnia wpada tam gangster Guido. Anna od razu wpada mu w oko. Kiedy Guido musi wracać do Mediolanu Anna decyduje się wyjechać z nim. W Mediolanie szybko ujawnia się prawdziwa natura gangstera, który nie ma skrupułów z wykorzystaniem naiwnej Anny do swoich brudnych interesów. Jej życie nie wygląda tak jakby tego chciała, dlatego chce się stamtąd wyrwać. Sprawa jednak się komplikuje gdy Anna dowiaduje się, że jest w ciąży...


W obsadzie filmu reżyserowi udało się zgromadzić wielu znakomitych aktorów. Prawie wszyscy aktorzy jacy wystąpili w opisywanym dziele znani są również z innych włoskich dzieł grozy. Wielu z nich zrobiło bardzo duże kariery. W tytułowej roli reżyser obsadził znakomitą Edwige Fenech. Urodziła się jako Edwige Sfenek 24 grudnia 1948 roku w Bône będące w ówczesnym czasie francuskim departamentem na terenie Algierii. Obecnie miasto to nosi nazwę Annaba i jest trzecim co do wielkości miastem Algierii. Fenech jest córką Włoszki oraz Maltańczyka. Do 1968 roku mieszkała ze swoją matką we francuskiej Nicei. W 1967 roku zadebiutowała w komedii „Toutes folles de lui” („All Mad About Him”), reż. Norbert Carbonnaux. W maju tego samego roku zdobyła tytuł Lady France w konkursie piękności, który odbył się podczas Festiwalu w Cannes. Następnie wystąpiła w konkursie Lady Europa, w którym zajęła 3 miejsce. Po tym konkursie otrzymała główną rolę w filmie włoskiego reżysera Guido Malatesta „Samoa, regina della giungla” („Samoa, Queen of the Jungle”) z 1968 roku. Jednocześnie przeniosła się do Rzymu gdzie rozwinęła swoją znakomitą karierę. Występowała często i regularnie, a jej kariera nabrała błyskawicznego tempa. Jej filmografia obejmuje ponad 80-ąt produkcji. Najbardziej znana jest z występów we włoskich komediach. Jednak bardzo często występowała także we włoskich filmach grozy. Najczęściej, bo aż 11 razy zagrała w filmach Sergio Martino. W latach 1971 do 1979 była żoną Luciano Martino, brata Sergio. Od początku lat 90-tych pracowała również jako producent. Ostatnia jej rola pochodzi z 2015 roku. 


Jako jej porywczy ukochany Guido Salvi wystąpił w filmie włoski aktor Corrado Pani. Urodził się 4 marca 1936 roku w Rzymie a karierę aktorską rozpoczynał od audycji radiowych już w 1949 roku. W 1953 roku zadebiutował jako aktor filmem „Il viale della speranza”, reż. Dino Risi. Jego kariera szybko nabrała rozpędu. W sumie wystąpił w ponad 60 produkcjach. Ostatnia jego rola pochodzi z roku 2003. Pani był również bardzo cenionym aktorem teatralnym. Znakomity aktor zmarł w Rzymie 2 marca 2005 roku przeżywszy 68 lat. W rolę Riccardo Sogliani wcielił się amerykański aktor Richard Conte. Jego aktorska kariera obejmuje lata 1939 do 1977. W tym okresie wystąpił w niemal 100 produkcjach, a także w wielu przedstawieniach teatralnych. Opisywany „Anna, quel particolare piacere” był jednym z ostatnich w jego karierze. Conte zmarł na atak serca 15 kwietnia 1975 roku w Los Angeles.  


Za zdjęcia odpowiadał mniej znany Marcello Masciocchi. Jako autor zdjęć zadebiutował filmem sci-fi „Space Men”, który stanowił samodzielny reżyserski debiut Antonio Margheriti. Do roku 1988 kiedy to zakończył karierę pracował przy niespełna 60 filmach. Współpracował z wieloma bardzo dobrymi reżyserami. Za muzykę odpowiedzialny był Luciano Michelini. Artysta skomponował muzykę do 12 filmów, z czego 8 wyreżyserowanych przez Sergio Martino. Większość z tych filmów to kryminały lub horrory. Od strony audiowizualnej film stoi na bardzo dobrym poziomie. 


Giuliano Carnimeo nakręcił bardzo interesujący film. Fabuła opiera się na relacji młodej i naiwnej kasjerki z kawiarni w Bergamo z groźnym gangsterem. Anna zakochuje się w gangsterze jednak Guido nie jest taki jak wydawał się być na początku znajomości. Kiedy już wspólnie zamieszkują w Mediolanie dla Anny zaczyna się znacznie inne życie i to nie takie o jakim marzyła. Guido wciąga ją do swojego świata. Do świata przestępców, nocnych klubów, prostytucji i hazardu. W filmie ciągle coś się dzieje i nie ma czasu na nudę. „Anna, quel particolare piacere” to wciągający włoski kryminał, który fani tego gatunku powinni zobaczyć.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza