czwartek, 29 października 2020

Bugie rosse - The Final Scoop

Witam
Pierwszy film na blogu w reżyserii Pierfrancesco Campanella.

Wyreżyserowany przez niego thriller „Bugie rosse” („The Final Scoop”) pochodzi z 1993 roku.


Pierfrancesco Campanella to włoski reżyser, scenarzysta, producent i aktor. Urodził się 16 grudnia 1965 roku w Rzymie. Z filmem związany od 1982 roku kiedy to zagrał jedną z ról w dramacie „La veritaaaà” („The Truuuuth”), reż. Cesare Zavattini. Drugim i ostatnim filmem, w którym zagrał był thriller z 1987 roku „La trasgressione” („Transgression”), reż. Fabrizio Rampelli. Tym filmem zadebiutował jako scenarzysta. W 1991 roku wyreżyserował swój pierwszy film. Była to komedia „Strepitosamente... flop”, do której również napisał scenariusz. Jego drugim filmem w karierze reżyserskiej był opisywany „Bugie rosse”, którego premiera odbyła się w 1993 roku. Trzecim i dotychczas ostatnim pełnometrażowym filmem fabularnym w jego karierze pozostaje „Cattive inclinazioni” („Bad Inclination”).


Campanella pisał scenariusze do wszystkich swoich filmów. Zarówno pełnometrażowych jaki krótkometrażowych. Scenariusz do „Bugie rosse” jest trzecim jaki napisał w swojej karierze. Fabuła jest bardzo wciągająca i trzyma w napięciu. Jest to bardzo ciekawe dzieło giallo, które nawiązuje do znakomitych dzieł gatunku.


Środowiskiem homoseksualistów wstrząsa seria brutalnych morderstw. Dziennikarz Marco robiąc reportaż na temat zabójstw przenika do środowiska homoseksualistów. Jednak z każdym kolejnym zabójstwem staje się bardziej podejrzanym w oczach prowadzącego śledztwo komisarza. Marco sam prowadzi własne śledztwo, w które coraz mocniej się angażuje. Pomaga mu poznany w klubie Andrea. Śledztwo to będzie miało ogromny wpływ na osobowość dziennikarza...


W obsadzie udało się reżyserowi zebrać znakomitych aktorów. Główną rolę żeńską zagrała Włoszka Gioia Scola. Aktorka urodziła się w Mediolanie 28 października 1961 roku jako Gioia Maria Tibiletti. Zadebiutowała w filmie w roku 1977. W prawie 20-toletniej karierze aktorskiej wystąpiła w ponad 20 filmach. Wielokrotnie grała w dziełach grozy. „Bugie rosse” jest przedostatnim filmem w jej karierze. Ostatni jej film pochodzi z 1995 roku. W tym samym roku była podejrzana o handel narkotykami i aresztowana na 5 miesięcy. W styczniu 2007 roku została uniewinniona. Do roku 2001 pracowała jeszcze jako producent i scenarzysta. W filmie zagrała również znakomita Alida Valli. Najbardziej doświadczona aktorka w całej obsadzie karierę zakończyła w 2002 roku mając 136 dzieł na koncie. Karierę rozpoczynała w 1935 roku. Wielokrotnie grała we włoskich dziełach grozy. Była laureatką wielu nagród filmowych. Alida Valli zmarła w Rzymie 22 kwietnia 2006 roku. 


Rolę Marco znakomicie zagrał Tomas Arana. Amerykański aktor urodził się 3 kwietnia 1955 roku w Auburn w Kalifornii. Zadebiutował w 1976 roku filmem „The Taming of the Shrew”, reż. William Ball i Kirk Browning. Wcześniej nabierał doświadczenia jako aktor teatralny. Jego kariera bardzo szybko nabrała tempa. Wystąpił w wielu znakomitych dziełach. Poza Stanami występował bardzo często w Europie. We Włoszech niejednokrotnie pojawiał się w dziełach giallo. Jego filmografia powoli zbliża się do 120 produkcji. Jako Andrea wystąpił w filmie Lorenzo Flaherty. Włoski aktor urodzony w Rzymie 24 listopada 1967 roku zadebiutował w 1986 roku w filmie „Dèmoni 2... l'incubo ritorna” („Demony 2”), reż. Lamberto Bava. Szybko pojawiły się kolejne role, a kariera aktora rozwijała się bardzo dobrze. Występuje regularnie a jego filmografia przekroczyła już 50 tytułów.


Za zdjęcia odpowiedzialny był Mario Vulpiani. Włoski zdjęciowiec urodził się w Rzymie 15 lutego 1927 roku. Karierę jako autor zdjęć rozpoczął na początku lat 60-tych XX wieku. Zaczynał od filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. W swojej bogatej karierze pracował przy ponad 70 filmach. Karierę zakończył w 2004 roku. Zdjęcia kręcone były w miastach Rzym, Bolonia oraz Ferrara. Znakomitą ścieżkę dźwiękową skomponował Natale Massara. Włoch urodził się 23 grudnia 1942 roku w Oleggio w regionie Piemont. Jako kompozytor muzyki filmowej zadebiutował w 1972 roku filmem „Treasure Island” („Wyspa skarbów”), reż. John Hough, Andrea Bianchi, Antonio Margheriti. Na potrzeby filmu skomponował zaledwie 14 ścieżek dźwiękowych. O wiele częściej pracuje jako dyrygent. 


Pierfrancesco Campanella nakręcił dzieło giallo w czasach gdy filmy tego gatunku nie cieszyły się już taką popularnością. Gdyby to dzieło powstało 20 lat wcześniej zapewne zostało by o wiele bardziej docenione. Film nawiązuje do czołowych dzieł gatunku. Bardzo ciekawa intryga rozgrywająca się w środowisku homoseksualistów. Samo środowisko w jakim poruszał się główny bohater oraz zabójca również mogło mieć wpływ na odbiór filmu. Głównym bohaterem jest tutaj dziennikarz, który na własną rękę chce rozwiązać sprawę morderstw. Ofiarami są homoseksualiści, dlatego Marco musi przeniknąć do ich społeczności i tam szuka wskazówek oraz poszlak. Film trzyma w napięciu do samego końca. Nie jest to dzieło zbyt brutalne. Reżyser raczej skupił się na fabule. Jest to film, który zadowoli nie tylko fanów giallo, ale również dobrego thrillera.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza