czwartek, 3 grudnia 2020

La terza madre - Mother of Tears - Matka łez

Witam
Czas na kolejne dzieło włoskiego mistrza grozy Dario Argento.

Horror z 2007 roku „La terza madre” („Mother of Tears”, „Matka łez”) jest trzecią częścią trylogii „Trzech Matek”.

Dario Argento urodził się 7 września 1940 roku w Rzymie. Dotychczas nakręcił ponad 20 dzieł. Są to przede wszystkim dzieła grozy. To głównie dzięki niemu filmy giallo znane są na całym świecie. Udało mu się wyprowadzić włoskie kino grozy poza granice Italii. Jego dzieła należą do najważniejszych filmów giallo. Pracę rozpoczynał jako krytyk filmowy w gazecie Paese Sera. Karierę w filmie zaczął od pisania scenariuszy w 1966 roku. Po paru latach zdecydował się nakręcić własny film. Jego debiutem reżyserskim był znakomity horror „L'uccello dalle piume di cristallo” („Ptak o kryształowym upierzeniu”) z 1970 roku. Argento szybko dołączył do grona największych twórców włoskiego kina grozy. Jego kolejne filmy tylko potwierdzały ogromny talent artysty. Stał się prawdziwym geniuszem horroru.

Dario Argento dotychczas pracował przy około 40 filmach jako scenarzysta. Prawie wszystkie jego dzieła oparte są na jego własnych scenariuszach. Również jest autorem scenariusza do „La terza madre”. Fabuła filmu jest bardzo prosta, ale na ekranie dzieje się bardzo wiele i nie ma czasu na nudę. Jednak „La terza madre” jest zupełnie innym filmem niż poprzednie części trylogii, czyli „Suspiria” (1977) i „Inferno” (1980). Przede wszystkim ważny jest tutaj rok powstania filmu. Premiera odbyła się 6 września 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Było to aż 27 lat po ukazaniu się drugiej części trylogii. W tym czasie kino mocno się zmieniło. Zmienił się również sam Argento. Już jego filmy z lat 90-tych były zupełnie inne niż w poprzednich dwóch dekadach. Były również gorzej odbierane. Podobnie jest z „La terza madre”. Film niestety nie powtórzył sukcesu poprzednich części, a zebrał bardzo wiele negatywnych recenzji. Mimo to jest dziełem bardzo ciekawym i zasługuje na uwagę. 

Podczas prac na starym przykościelnym cmentarzu robotnicy natrafiają na trumnę spiętą łańcuchem z urną. Biskup decyduje o przesłaniu urny do badań w Muzeum Sztuki Starożytnej w Rzymie. Tam asystentka dyrektora muzeum wraz z młodą studentką Sarą Mandy otwierają urnę, czym przywracają do życia potężną czarownicę, zwaną Matką Łez. Przez Rzym przetacza się fala przemocy a do miasta zjeżdżają czarownice z całego świata. Sara posiada w sobie moc odziedziczoną po matce, którą próbuje wykorzystać do walki z potężną Matką Łez... 

Obsada w filmie składa się z wielu bardzo doświadczonych aktorów. Główną rolę Sary Mandy zagrała córka reżysera Asia Argento. Aktorka urodziła się 20 września 1975 roku w Rzymie. Jako aktorka zadebiutowała w 1985 roku rolą w mini-serialu „Sogni e bisogni”, reż. Sergio Citti. W kolejnych latach występowała już regularnie. Wielokrotnie grałą we włoskich filmach grozy. Najczęściej bo aż 5 razy pojawiła się w filmach Dario Argento. Dotychczas wystąpiła w ponad 60-ciu produkcjach. W roku 1994 zadebiutowała również jako reżyserka i scenarzysta w filmie „De Generazione”. Ma na swoim koncie kilka wyreżyserowanych filmów pełnometrażowych oraz filmy krótkometrażowe i teledyski. Występowała również na deskach teatru w Rzymie. Na koncie ma również wiele nominacji oraz nagród filmowych. Najbardziej doświadczonym aktorem w filmie był Udo Kier. Niemiecki aktor urodzony w 1944 roku w Kolonii zadebiutował w latach 60-tych XX wieku. Dotychczas wystąpił już w ponad 260 dziełach. Najczęściej występował w filmach Larsa von Triera. Z Dario Argento współpracował przy 3 filmach. Występował w dziełach wielu znakomitych reżyserów. Bardzo utalentowany aktor ma na koncie również wiele nagród filmowych. 

W postać Elisy Mandy, matki Sary, wcieliła się Daria Nicolodi. Córką Dario Argento i właśnie Darii Nicolodi jest Asia Argento. Nicolodi była w latach 1974 do 1985 w związku z Dario Argento. Włoska aktorka urodziła się we Florencji w regionie Toskania 19 czerwca 1950 roku. Zadebiutowała w wieku 20 lat rolą w filmie wojennym „Uomini contro” („Ludzie przeciwko sobie”), reż. Francesco Rosi. W sumie wystąpiła w niespełna 40 filmach. Pojawiła się w każdej z trzech części trylogii „Trzech Matek”. Była również scenarzystką. Znakomita aktorka, która najczęściej występowała w filmach grozy. „La terza madre” był jednym z ostatnich filmów w jej karierze. Daria Nicolodi zmarła w Rzymie dokładnie tydzień temu, 26 listopada 2020 roku. Odpowiedzialnym za zdjęcia był Frederic Fasano. Urodził się w Danii w 1969 roku, a dorastał w Kopenhadze i w miejscowości Noto na Sycylii. W wieku 19 lat przeniósł się do Mediolanu gdzie otworzył własne studio fotograficzne. Pierwszym jego filmem był dramat „Scarlet Diva”, reż. Asia Argento z 2000 roku. Trzykrotnie pracował z Dario Argento. Jego dotychczasowa filmografia zbliża się do 40 produkcji. Zdjęcia kręcone były w Rzymie oraz Turynie. Bardzo silną stroną filmu jest ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadał genialny Claudio Simonetti. Znakomity artysta urodził się 19 lutego 1952 roku w São Paulo w Brazylii. Mając 11 lat przeniósł się z rodziną do Włoch. Jego kariera w filmie rozpoczęła się od ścieżki dźwiękowej do genialnego „Profondo rosso”, reż. Dario Argento. Tym samym rozpoczęła się długa współpraca Simonetti'ego z Argento. Komponował muzykę aż do 10 filmów Mistrza. Jego dotychczasowa filmografia obejmuje około 60 tytułów. Bardzo wiele z tych dzieł to filmy grozy. 

Trzecia część wieńcząca trylogię „Trzech Matek” jest filmem zdecydowanie innym niż poprzedniczki. Przede wszystkim ma zdecydowanie inny klimat. Brak również piękna kolorów jakie zachwycały przede wszystkim w „Suspirii”. Większość akcji rozgrywa się nocą. Wszechogarniająca główną bohaterkę ciemność również ma w sobie to coś. Akcja w filmie jest bardzo szybka. Nie ma czasu na zatrzymywanie się. Ulice Rzymu spływają krwią. „La terza madre” to film brutalny. Wiele scen przemocy i zabójstw pokazanych jest dosyć dokładnie. U niektórych mogą one wywoływać obrzydzenie. Film obfituje w wiele scen gore, które stoją na naprawdę wysokim poziomie. Argento nakręcił ostatnią część ponad dwie dekady po poprzednich, dlatego jest filmem innym i nie ma sensu ich porównywać. Mimo iż o filmie można przeczytać wiele negatywnych opinii to jest to film wart uwagi i bardzo solidny. Ma wiele atutów i zasługuje na uwagę. Fani Dario Argento oraz włoskich filmów grozy powinni go obejrzeć.

Wpis poświęcony jest pamięci Darii Nicolodii 

Dario Argento & Daria Nicolodi

Asia Argento & Daria Nicolodi

Daria Nicolodi (1950-2020)

2 komentarze: