czwartek, 19 listopada 2020

Diamanti sporchi di sangue - Blood and Diamonds

Witam
Fernando Di Leo z kolejnym swoim filmem.

Kryminał „Diamanti sporchi di sangue” („Blood and Diamonds”) pochodzi z 1977 roku.


Kariera Fernando Di Leo obejmuje lata 1964 do 1988. W tym okresie wyreżyserował 23 filmy, napisał scenariusze do 46, w 13 wystąpił jako aktor, a przy 4 był asystentem reżysera. Bogata kariera artysty obfituje przede wszystkim w filmy kryminalne i thrillery. W 1988 roku Di Leo odszedł na emeryturę. Dożył wieku 71 lat. Zmarł 1 grudnia 2003 roku w Rzymie.


Fernando Di Leo jest autorem scenariuszy do 45 filmów. W tym prawie do wszystkich swoich filmów. Napisał również scenariusz do opisywanego „Diamanti sporchi di sangue”. Fabuła filmu jest bardzo ciekawa. Artysta słynął z umiejętnego budowania nastroju w filmach. To kolejne bardzo udane jego dzieło.


Guido Mauri zostaje zatrzymany przez policję podczas dokonywania napadu. Po 5 latach wychodzi na wolność, a za swoją odsiadkę obwinia Rizzo, bossa mafii dla którego pracował. Wkrótce na lotnisko mają dotrzeć ogromnej wartości diamenty. Ich kradzieżą zainteresowany jest syn ukochanej Guida, Enzo ze swoją partnerką Lisą. Na kradzież diamentów ochotę ma również Rizzo. Guido pragnąc zemścić się na Rizzo planuje pokrzyżować mu plany. 


W obsadzie dominują znane i bardzo doświadczone osoby. Jako Lisa wystąpiła znakomita niemiecka aktorka Barbara Bouchet. Urodziła się jako Bärbel Gutscher w czeskim mieście Liberec, które w czasie II wojny światowej należało do III Rzeszy i nazywało się Reichenberg. Po II wojnie światowej jej rodzina otrzymała pozwolenie emigracji do Stanów Zjednoczonych, z czego skorzystali. Tam po przenosinach do San Francisco rozpoczęła karierę w telewizji. Następnie przeniosła się do Hollywood i zmieniła nazwisko na Barbara Bouchet. Rozpoczęła karierę w filmie, debiutując w 1964 roku kilkoma małymi rólkami. Po zagraniu w kilkunastu produkcjach w 1970 roku zdecydowała się wyjechać do Włoch i tam kontynuować karierę. Dotychczas wystąpiła w prawie 100 dziełach. W rolę Marii, ukochanej Guida, wcieliła się Olga Karlatos. Grecka aktorka urodziła się w Atenach 20 kwietnia 1945 roku. Jej kariera aktorska obejmuje lata 1966 do 1986. W ty okresie wystąpiła w 45 produkcjach. Wielokrotnie grała we włoskich dziełach. 


Główną rolę w filmie zagrał Claudio Cassinelli. Wcielił się on w postać Guido Mauri. Aktor urodził się 29 września 1938 roku w Bolonii w regionie Emilia-Romania. Zadebiutował w komedii z 1961 roku „Servi e padroni”, reż. Mario Lanfranchi. Kolejne role pojawiły się bardzo szybko, a w ciągu 25 lat wystąpił w niespełna 50 produkcjach. Najczęściej, bo aż 6-ciokrotnie grał w filmach Sergio Martino. To na planie jego filmu „Vendetta dal futuro” („Paco maszyna śmierci”) doszło 12 lipca 1985 roku do tragicznej w skutkach katastrofy. Podczas kręcenia zdjęć w Page w Arizonie łopaty wirnika helikoptera Bell 206-B uderzyły o stalowy most i helikopter runął do kanionu. Na jego pokładzie zginął pilot oraz Cassinelli. 


Za zdjęcia odpowiadał urodzony w Rzymie w 1919 roku Roberto Gerardi. Karierę rozpoczynał jako asystent kamerzysty pod koniec lat 40-tych. Jako autor zdjęć zadebiutował w 1957 roku w filmie „Parola di ladro” („Honor złodzieja”), reż. Nanni Loy i Gianni Puccini. Był autorem zdjęć do prawie 80 filmów. Karierę zakończył w 1990 roku. Zmarł w Parmie w 1995 roku. Zdjęcia do filmu kręcone były w Rzymie. Ścieżkę dźwiękową skomponował Luis Bacalov. Artysta urodził się 30 sierpnia 1933 roku w Buenos Aires w Argentynie. Genialny kompozytor karierę w filmie rozpoczął od tworzenia muzyki do włoskich filmów jeszcze w latach 50-tych. Pracował z wieloma znakomitymi twórcami. Wielokrotnie nominowany i nagradzany za swoje filmowe kompozycje. W swojej bardzo bogatej karierze napisał muzykę do prawie 170 produkcji. Jeden z największych kompozytorów muzyki filmowej zmarł w Rzymie 15 listopada 2017 roku.


„Diamanti sporchi di sangue” to kolejne udane dzieło w filmografii Fernando Di Leo. Ogląda się go z dużą przyjemnością. Akcja filmu prowadzona jest w bardzo spokojnym tempie. Napięcie w filmie wzrasta stopniowo aż do sceny finałowej. Film nie należy do brutalnych. Znakomita i bardzo ważna jest tutaj również muzyka. „Diamanti sporchi di sangue” to mniej znane dzieło reżysera, które zdecydowanie zasługuje jednak na uwagę. Fani dobrego kryminału i poliziottesco nie będą rozczarowani.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza