czwartek, 8 lipca 2021

La lunga spiaggia fredda - The Lonely Violent Beach

Witam
Drugi film na blogu wyreżyserowany przez genialnego włoskiego scenarzystę Ernesto Gastaldi.

W roku 1971 swoją premierę miał thriller „La lunga spiaggia fredda” („The Lonely Violent Beach”).


Ernesto Gastaldi to jeden z najważniejszych twórców włoskiej kinematografii. Urodził się 10 września 1934 roku w Graglia w regionie Piemont. Zadebiutował w 1960 roku. Napisał wtedy swój pierwszy scenariusz do horroru „L'amante del vampiro” („The Vampire's Lover”), reż. Renato Polselli. W tamtym czasie horror jako gatunek filmowy we Włoszech praktycznie nie istniał. Zaledwie trzy lata wcześniej Riccardo Freda nakręcił „I vampiri” („Wampiry”), który jest pierwszym włoskim horrorem. Gastaldi swój pierwszy film wyreżyserował w 1965 roku. Był to thriller „Libido”. W swojej karierze wyreżyserował tylko 5 filmów. 


Gastaldi przede wszystkim był genialnym scenarzystą. Napisał scenariusze do 124 filmów. W swojej bardzo bogatej karierze współpracował z największymi twórcami włoskiego kina. Wielokrotnie pisał fabuły do filmów giallo. Bardzo ceniony artysta swoją karierę zakończył w 1998 roku. Ostatnim filmem do jakiego napisał scenariusz był kryminał „Crimine contro crimine”, reż. Aldo Florio. Premiera „La lunga spiaggia fredda” odbyła się 6 maja 1971 roku. 


Harry i Jane to małżeństwo, które wyjeżdża na weekend do domku nad morzem. Spędzając samotnie czas na odludziu planują naprawić swój związek. Następnego dnia zostają w domku napadnięci przez grupę motocyklistów. Harry zostaje pobity, a Jane zgwałcona. To zdarzenie ma zgubny wpływ na wszystkich jego uczestników.


Główną rolę żeńską reżyser powierzył swojej żonie Marze Maryl. Aktorka urodziła się 7 kwietnia 1939 roku w Agrigento na Sycylii jako Chianetta Mara. Zadebiutowała w 1957 roku. W 1960 roku poślubiła Ernesto Gastaldi'ego. Od tego czasu występowała już tylko w jego filmach. Z drugiej strony reżyser we wszystkich swoich dziełach obsadzał swoją żonę w roli głównej. Wcielając się w rolę Jane kolejny raz udowodniła swój ogromny talent. 


Jako Fred wystąpił znakomity Robert Hoffmann. Austriak urodził się w Salzburgu 30 sierpnia 1939 roku. Jego kariera obejmuje lata 1964 do 2004. W ciągu tych 40 lat wystąpił w 66 produkcjach. Zadebiutował w 1964 roku historyczno-przygodowym „Angélique, marquise des anges” („Markiza Angelika”), reż. Bernard Borderie. W roku kolejnym wystąpił w drugiej części serii przygód markizy Angeliki de Sancé de Monteloup zatytułowanym „Merveilleuse Angélique” („Piękna Angelika”). Znakomity aktor niejednokrotnie wystąpił w filmach giallo.


Za zdjęcia odpowiadał mało znany Benito Frattari. Jego kariera autora zdjęć rozpoczęła się w 1962 roku od filmów dokumentalnych. Karierę zakończył w 1981 roku horrorem „Notturno con grida”, który wyreżyserował Ernesto Gastaldi. W sumie pracował przy 28 filmach. Ścieżka dźwiękowa skomponowana została przez genialnego Włocha Stelvio Cipriani. To jeden z najważniejszych kompozytorów włoskiej muzyki filmowej. Jego filmografia obejmuje ponad 240 tytułów. Genialny kompozytor zmarł w Rzymie 1 października 2018 roku.


Ernesto Gastaldi nakręcił tylko kilka filmów, ale są to filmy bardzo dobre. Również opisywany „La lunga spiaggia fredda” jest bardzo ciekawym filmem. Nie jest to typowe dzieło z gatunku rape & revenge. Film nie jest również dziełem brutalnym. Reżyser nie skupiał się tu na ukazaniu przemocy ale na przedstawieniu postaci oraz relacji zachodzących pomiędzy nimi. Bohaterów, którzy mają o wiele bardziej skomplikowane osobowości. Z czasem film z thrillera przeistacza się w dramat psychologiczny. Z każdą minutą seansu film wciąga coraz bardziej. Na ekranie ciągle coś się dzieje. Fani kina giallo powinni ten film zobaczyć, przede wszystkim ze względu na samego reżysera.

3 komentarze:

 1. cinziamonreale17 lipca 2021 01:38

  Muszę przyznać, że ta produkcja wygląda całkiem ciekawie. Kard z motocyklistami na plaży od razu skojarzył mi się ze sceną z ''The Lost Boys'' gdy Kiefer Sutherland jedzie ze swoim gangiem:) Trafiłam na ten blog około dwie godziny temu bo szukałam ładnych kadrów z ''Tenebre ''i o proszę, w końcu jakaś filmowa bratnia dusza! Tym samym zostałam uświadomiona, że jeszcze tyle filmów przede mną. Napewno zostanę na stałe, świetna robota!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz.
   Film jest ciekawy i tylko szkoda, że Gastaldi tak mało reżyserował. Głównie skupił się na pisaniu scenariuszy, które zresztą były również bardzo dobre.
   Cieszy mnie każdy fan giallo, który odwiedza bloga. Witam serdecznie i zapraszam do czytania. Jeszcze wiele ciekawych filmów się tutaj pojawi.

   Usuń
 2. Western w czasach hipisów.Dobry film.Jak komuś się podobał to link nagrany z VHS do czegoś podobnego>Night of Hate (1968) Jaime Jesus Balcazar z Tomasem Milanem.Film prawie nigdzie nieosiągalny tylko w jednym miejscu.
  https://easyupload.io/br40lo
  pass.Night of Hate
  Link ważny 7 dni

  OdpowiedzUsuń