czwartek, 27 października 2022

A ciascuno il suo - We Still Kill the Old Way - Każdemu swoje

 Witam
Elio Petri i jego kolejne dzieło.

 
Kryminał „A ciascuno il suo” („We Still Kill the Old Way”, „Każdemu swoje”) pochodzi z 1967 roku. 


 
Elio Petri to niezwykle utalentowany włoski scenarzysta i reżyser. Urodził się 29 stycznia 1929 roku w Rzymie jako Eraclio Petri. Karierę rozpoczął w 1949 roku jako krytyk filmowy. Następnie pracował jako asystent reżysera Giuseppe De Santis. Kolejnym etapem jego kariery była praca jako scenarzysta. Karierę reżysera rozpoczął od krótkometrażowych filmów dokumentalnych. W 1961 roku nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy, kryminał „L'assassino” („Zabójca”). Jego kariera reżyserska trwała dwadzieścia lat, w ciągu których nakręcił 19 filmów. Ostatnim filmem reżysera była komedia „Buone notizie” („Dobre wiadomości”) z 1979 roku. Był laureatem wielu nagród filmowych. Karierę artysty przerwała jego śmierć. Zmarł w Rzymie 10 listopada 1982 roku na raka. 


 
Autorami scenariusza do filmu są reżyser Elio Petri oraz Ugo Pirro. Petri scenariusze pisał przede wszystkim do swoich filmów. Jego filmografia obejmuje 30 scenariuszy filmowych. Ugo Pirro to włoski scenarzysta urodzony 24 kwietnia 1920 roku w Salerno w regionie Kampania. Zadebiutował w 1951 roku jako współscenarzysta wojennym filmem „Achtung! Banditi!” („Attention! Bandits!”), reż. Carlo Lizzani. Karierę zakończył w 2001 roku filmem „Lo strano caso del signor Kappa” , reż. Fabrizio Lori. Był to sześćdziesiąty film w karierze, do którego napisał fabułę. Bardzo często pracował przy filmach Elio Petri. Pirro zmarł 18 stycznia 2008 roku w Rzymie w wieku 87 lat. Scenariusz do „A ciascuno il suo” został oparty na powieści „A ciascuno il suo” autorstwa Leonardo Sciascia z roku 1966. Książka wydana została w Polsce pod tytułem „Każdemu, co mu się należy (od mafii)”. Włoski pisarz, publicysta a także polityk żył w latach 1921 do 1989. Wielokrotnie jego dzieła przenoszone były na ekran. Premiera filmu odbyła się 24 lutego 1967 roku.


  
Na Sycylii podczas polowania w tajemniczych okolicznościach ginie dwóch mężczyzn. Wynik szybko zakończonego śledztwa nie wystarcza jednak przyjacielowi ofiar, profesorowi Paolo Lauran'ie. Rozpoczyna on własne śledztwo, które będzie dla niego wielkim niebezpieczeństwem... 


 
W obsadzie pojawiło się wielu bardzo utalentowanych aktorów, co jest bez wątpienia silną stroną filmu. Główną rolę żeńską zagrała znakomita grecka aktorka Irene Papas. Urodziła się 3 września 1929 roku w Chiliomodi w Koryntii jako Eiríni Lelékou. Karierę rozpoczęła od występów w sztukach teatralnych pod koniec lat 40-tych. Szybko jednak przeniosła się do filmu gdzie osiągnęła ogromny sukces. Jej pierwszą rolą był mały występ w 1949 roku w dramacie „Hamenoi angeloi” („Fallen Angels”), reż. Nikos Tsiforos. Kolejne role pojawiły się już w latach 50-tych, a jej kariera nabrała zawrotnego tempa. Regularnie występowała do 2004 roku. Wtedy to po raz ostatni zagrała w dramacie „Ecuba - Il film”, który współreżyserowała z Włoszką Giulianą Berlinguer. Jej filmografia obejmuje 85 produkcji. Z dużym powodzeniem występowała także w teatrze. Była również wspaniałą śpiewaczką. Wydała kilka płyt. Współpracowała między innymi z Vangelisem. Irene Papas zmarła 14 września 2022 roku w rodzinnym Chiliomodi.


 
W postać Paolo Laurany wcielił się bardzo utalentowany Gian Maria Volontè. Urodzony w Mediolanie 9 kwietnia 1933 roku aktor wyjechał do Rzymu gdzie w 1957 roku ukończył naukę na Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D'Amico. W tym samym roku zadebiutował w dramacie „Fedra”, reż. Sandro Bolchi. W swojej karierze zagrał wiele bardzo dobrych ról, za które został nagrodzony licznymi nagrodami. Również występował na deskach teatralnych. Jego kariera zakończyła się przedwcześnie w 1995 roku, kiedy to zmarł na zawał serca podczas kręcenia zdjęć do filmu „To vlemma tou Odyssea” („Spojrzenie Odyseusza”), reż. Theodoros Angelopoulos. Został zastąpiony przez szwedzkiego aktora Erlanda Josephsona. W sumie zagrał w 67 filmach. 


 
Również bardzo dużym atutem filmu jest jego strona audiowizualna. Odpowiedzialny za zdjęcia Włoch Luigi Kuveiller  to artysta, którego fanom giallo nie trzeba przedstawiać. Jego kariera obejmuje lata 1952 do 2004. Wtedy to pracował jako operator kamery oraz autor zdjęć. Wielokrotnie pracował przy włoskich filmach grozy. Opisywany „A ciascuno il suo” był jednym z pierwszych filmów przy którym pracował jako autor zdjęć. Artysta zmarł 10 stycznia 2013 roku w Rzymie. Był autorem zdjęć do ponad stu filmów. Zdjęcia do filmu kręcone były w Palermo w regionie Sycylia. 


 
Ścieżkę dźwiękową skomponował argentyński  artysta Luis Bacalov. Urodził się w 1933 roku, a karierę w filmie rozpoczął w roku 1954. Jego pierwszym filmem był „Questi fantasmi” („These Phantoms”), reż. Eduardo De Filippo. Pracował z wieloma wielkimi reżyserami, m.in. Federico Fellinim i Pier Paolo Pasolinim. Ostatni jego film pochodzi z 2014, a cała filmografia obejmuje niemal 170 tytułów. Kompozytor zmarł mając 84 lata, 15 listopada 2017 roku w Rzymie. 


 
„A ciascuno il suo” to kolejne bardzo udane dzieło reżysera. Film jest bardzo ciekawą produkcją, która wciąga od samego początku. Film ten jest mieszanką świata mafii i polityki. Fabuła wzbogacona jeszcze o romans tworzy znakomity thriller kryminalny. Świetnie wykreowane postacie są niewątpliwie zasługą idealnie dobranych aktorów. Całość okraszona została genialną ścieżką dźwiękową i pięknymi zdjęciami. Elio Petri stworzył film, który każdy fan włoskiego kryminału powinien zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz