czwartek, 5 stycznia 2023

Ballad in Blood

Witam
Dokładnie tydzień temu zmarł jeden z największych włoskich twórców kina grozy - Ruggero Deodato.


Dzisiaj przedstawiam ostatni film reżysera, pochodzący z 2016 roku horror „Ballad in Blood”.



Ruggero Deodato urodził się 7 maja 1939 roku w Potenza w regionie Basilicata. Jego przyjacielem z młodości był Renzo Rossellini, który namówił go do pracy jako asystent swojego ojca reżysera Roberto Rossellini. I tak w 1959 roku Deodato zadebiutował jako asystent reżysera w dramacie wojennym „Il generale Della Rovere”(„Generał della Rovere”). Prawie dekadę później był już samodzielnym reżyserem. Jego debiutem był filmem sci-fi „Fenomenal e il tesoro di Tutankamen” („Fenomenal and the Treasure of Tutankamen”), który miał premierę w roku 1968. Wcześniej, bo w 1964 roku, pracując jako asystent reżysera ukończył film „Ursus, il terrore dei kirghisi” („Terror of the Kirghiz”) po rezygnacji pierwszego reżysera Antonio Margheriti. Jego kariera nabierała rozpędu, a każde kolejne dzieło było bardzo udane. Znakomicie potrafił budować napięcie i klimat grozy. W karierze nakręcił 36 dzieł. Mimo, że nie kręcił tylko filmów grozy to jednak te właśnie przyniosły mu największą sławę. Najwięcej zamieszania w świecie filmu zrobił jego horror przygodowy „Cannibal Holocaust” („Nadzy i rozszarpani”) z roku 1980. Film okazał się być jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii kina. Reżyser musiał przed sądem udowadniać, że nikt na planie nie został naprawdę pozbawiony życia. W bardzo wielu krajach jest on zakazany do dziś, mimo upływu ponad 40 lat od premiery. Ruggero Deodato zmarł 29 grudnia 2022 roku w Rzymie. 



Scenariusz „Ballad in Blood” jest dziełem Ruggero Deodato, a także dwóch mniej znanych włoskich twórców, Jacopo Mazzuoli oraz Angelo Orlando. Dla Mazzuoli jest to jedyne jak dotychczas dzieło w karierze. Orlando z kolei to aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Nakręcił kilka filmów, wszystkie oparte na własnych scenariuszach. Przede wszystkim jest jednak aktorem. Dotychczas wystąpił w 45 produkcjach. Głównym autorem scenariusza jest tutaj oczywiście sam reżyser. Deodato, który od dziecka lubił słuchać historii brutalnych morderstw, pisząc fabułę do „Ballad in Blood” inspirował się morderstwem brytyjskiej studentki Meredith Kercher. Do zabójstwa doszło 1 listopada 2007 w Perugii w regionie Umbria. Za jej zabójstwo na 16 lat skazany został Rudy Guede. Ostatecznie w 2015 roku, po kilku procesach i odwołaniach, uniewinniony został Raffaele Sollecito oraz współlokatorka zamordowanej, amerykańska studentka Amanda Knox.



Budząc się rano po szalonej nocy pełnej seksu, narkotyków i alkoholu, trójka przyjaciół odkrywa, że ich koleżanka nie żyje. Żadne z nich nie pamięta co dokładnie wydarzyło się poprzedniej nocy. Rozwiązanie zagadki mogą ułatwić nagrania, które denatka robiła uwieczniając swój pobyt we Włoszech. Jednak jej telefonu nie ma w mieszkaniu. Stopniowo próbują sobie zrekonstruować wydarzenia z ostatniej nocy. Jednocześnie pojawiają się wzajemne oskarżenia i wzrasta napięcie między nimi... 



W obsadzie filmu pojawiają się aktorzy, których kariery dopiero się rozwijają. Reżyser nie polegał na doświadczonych, sprawdzonych aktorach ale dał możliwość wykazania się młodemu pokoleniu. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę. Rolę studentki z Czech, Lenki zagrała znakomicie Carlotta Morelli. Młoda aktorka zaledwie cztery lata wcześniej zadebiutowała epizodycznymi rolami w serialach. Występ w „Ballad in Blood” był pierwszym jej występem w pełnometrażowym filmie. Jej kariera dopiero nabiera rozpędu a aktorka już jest laureatką kilku filmowych nagród. W rolę jej współlokatorki, Elizabeth wcieliła się Noemi Smorra. Włoska aktorka i piosenkarka urodziła się w Rzymie 16 marca 1983 roku. Naturalnym było, że córka gitarzysty i piosenkarki swoją karierę będzie wiązała z muzyką. Dlatego już od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie oraz śpiewu. W 2005 zadebiutowała w Teatro Antico di Taormina. W 2007 roku zadebiutowała jako aktorka. Wystąpiła w mini serialu „La figlia di Elisa - Ritorno a Rivombrosa”, reż. Stefano Alleva. Smorra jednak skupia się przede wszystkim na karierze piosenkarki. Jedynym jej pełnometrażowym filmem w karierze jest opisywany „Ballad in Blood”. 



Postać Jacopo zagrał włoski aktor i tancerz Gabriele Rossi. Urodzony w Alatri w regionie Lacjum 13 marca 1988 roku artysta rozpoczynał karierę jako tancerz. Jego aktorski debiut przypadł na rok 2008 kiedy to pojawił się w mini serialu „Amiche mie”. Jego kariera zaczęła powoli nabierać rozpędu. Jego pierwszą główną rolą był występ w „Ballad in Blood”. Dotychczasowa jego filmografia zawiera 19 tytułów z czego większość to występy w serialach. W filmie pojawia się również sam reżyser w roli profesora uniwersytetu o nazwisku Eli Roth, co jest hołdem złożonym amerykańskiemu reżyserowi o tym właśnie nazwisku. Jest to jednak bardzo krótki epizod. Na uwagę zasługuje z kolei występ syna reżysera - Saverio Deodato. Urodzony 8 maja 1972 roku w Rzymie aktor jest owocem związku Ruggero Deodato z aktorką Silvią Dionisio. Zadebiutował już w 1975 roku w filmie swojego ojca „Ondata di piacere” („Waves of Lust”). Zagrał wtedy chłopca na plaży, a główną rolę w filmie kreowała Silvia Dionisio. Kolejne jego role pojawiły się jednak dopiero na początku XXI wieku. W 2001 roku zagrał w dramacie „Submerged”, reż. Jamesa Keach'a. Dotychczas wystąpił w 11 produkcjach. Jest również bardzo dobrym aktorem teatralnym.



Mirko Fioravanti odpowiedzialny był za zdjęcia do filmu. To artysta również bardzo mało znany. Pracę w filmie rozpoczynał jako elektryk w 1998 roku. Pracował wtedy na planie komedii „Amiche davvero!!” („Prawdziwe przyjaciółki”), reż. Marcello Cesena oraz „La ballata dei lavavetri” („Ballada o czyścicielach szyb”), reż. Peter Del Monte. Od 2011 roku pracuje już jednak jako samodzielny autor zdjęć. Rozpoczynał od zdjęć do seriali, a opisywany „Ballad in Blood” jest jak na razie jego jedynym filmem pełnometrażowym do którego robił zdjęcia. Film kręcony był m.in. w Pozzo di San Patrizio (Studnia św. Patryka w Orvieto w regionie Umbria). Premiera filmu miała miejsce 5 kwietnia 2016 roku podczas Lucca Film Festival.



Muzyka w filmie jest z kolei autorstwa Claudio Simonetti'ego. Genialny muzyk i kompozytor fanom kina grozy jest bardzo dobrze znany, przede wszystkim ze swojej współpracy z Dario Argento. Skomponował muzykę do ponad 60 filmów. Przede wszystkim komponował muzykę do filmów grozy. Współpracował z największymi twórcami kina. Artysta, który gwarantuje znakomitą jakość. Muzyka jest bardzo klimatyczna i tworzy wspaniały nastrój w filmie.



Ruggero Deodato po 23 latach powrócił do kręcenia filmów grozy. Powrócił w znakomitym stylu. „Ballad in Blood” to dzieło bardzo udane, które ogląda się z ogromną przyjemnością. Film, którego inspiracją była sprawa morderstwa Meredith Kercher, pokazuje życie młodzieży podczas studenckiej wymiany. Opiera się głównie na tej części rozrywkowej, ale nie ma takiego charakteru. Ukazuje bowiem również mroczną część tego życia. Tę, która ogarnia głównych bohaterów filmu i doprowadza do tragedii. Dzieło bardzo ciekawe i jak zawsze u Deodato, krwawe a jednocześnie pouczające. Dzieło obowiązkowe dla każdego fana kina grozy a przede wszystkim dla fanów mistrza Ruggero Deodato.




Ruggero Deodato
(07.05.1939r. - 29.12.2022r.)

1 komentarz: