Witam
Tydzień temu swoje 77-me urodziny obchodził Mistrz Dario Argento.
Z tej okazji prezentuję pochodzący z 1985 roku horror „Phenomena” („Creepers”).
Dario Argento urodził się w Rzymie 7 września 1940 roku. Karierę rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze scenarzystów oraz aktor w filmie „Scusi, lei è favorevole o contrario?” („Przepraszam, pan jest za czy przeciw?”), reż Alberto Sordi. W ciągu trzech kolejnych lat napisał kilkanaście scenariuszy. W roku 1970 zadebiutował jako reżyser świetnym giallo „L'uccello dalle piume di cristallo” („Ptak o kryształowym upierzeniu”). Był to początek wspaniałej kariery jednego z największych twórców giallo. Reżysera, dzięki któremu gatunek ten opuścił rodzime Włochy i stał się znany na całym świecie. To głównie dzięki Argento filmy giallo zyskały taką popularność. Geniusz, którego dzieła wychowały wielu kolejnych reżyserów. Mimo, że to Mario Bava zapoczątkował gatunek giallo to jednak Argento go rozpowszechnił i stał się najbardziej znanym reżyserem gatunku.
Dziesiątym dziełem z kolei w reżyserskiej karierze Argento jest opisywany horror „Phenomena”. Zdjęcia do filmu kręcono od sierpnia do października 1984 roku. Premiera filmu odbyła się 31 stycznia 1985 roku. Za scenariusz odpowiadali Dario Argento oraz Franco Ferrini. Obaj artyści bardzo często razem współpracowali. Zawsze ich współpraca kończyła się udanymi filmami. Podobnie jest tutaj. Ze wszystkich sześciu przy których wspólnie pracowali ten jest najlepszy. Rolę Very Brandt zagrała córka reżysera Fiore Argento.
Młoda Amerykanka Jennifer przyjeżdża do Szwajcarskiej szkoły dla dziewcząt. Już w pierwszą noc lunatykując jest świadkiem morderstwa młodej dziewczyny. Okazuje się, że w ostatnim czasie w okolicy zaginęło kilka dziewcząt. Jennifer trafia do mieszkającego na uboczu entomologa. Szybko dochodzą do porozumienia ponieważ Amerykanka potrafi panować nad owadami. To ich pomoc próbuje wykorzystać w celu rozwiązania zagadki zaginionych kobiet.
„Phenomena” to bez wątpienia jeden z najciekawszych filmów Argento. Bardzo oryginalny pomysł oraz perfekcyjne wykonanie. Już sam początek filmu zapowiada wspaniałe widowisko. Pierwsza scena i pierwsze zabójstwo. Później stopniowo reżyser odkrywa kolejne elementy układanki. Kiedy wszystko wydaje się być już jasne Argento serwuje zaskakujące zakończenie. Atmosfera gęstnieje z każdą minutą. Mimo, że akcja toczy się spokojnym tempem to znakomity klimat nie pozwala nawet na chwilkę się nudzić. W 1995 roku w Japonii ukazała się gra komputerowa „Clock Tower”. Fabuła tej przygodówki inspirowana była filmem „Phenomena”. Główna bohaterka Jennifer także została zainspirowana główną bohaterką filmu Argento.
Główną rolę reżyser powierzył młodziutkiej Jennifer Connelly. Amerykańska aktorka urodziła się 12 grudnia 1970 roku. „Phenomena” jest jej drugim filmem w karierze. W trakcie kręcenia zdjęć doszło do groźnego incydentu. Szympans odgryzł jej kawałek palca, który na szczęście szybko w szpitalu przyszyto. Rok wcześniej pojawiła się w świetnym „Once Upon a Time in America” („Dawno temu w Ameryce”) w reżyserii Sergio Leone. Jej kariera obfituje w wiele znakomitych dzieł. Wielokrotnie nominowana i nagradzana za swoje role. Za drugoplanową rolę w „A Beautiful Mind” („Piękny umysł”) Rona Howarda otrzymała wiele nagród w tym Oscara i Złoty Glob. Partnerowała jej życiowa partnerka reżysera - Daria Nicolodi. Był to jednak czas kiedy para się rozstawała. Nicolodi urodziła się we Florencji 19 czerwca 1950 roku. Miała już wiele ról na koncie. Te najważniejsze oczywiście to zagrane w filmach Argento. Jako dyrektorka szkoły wystąpiła Dalila Di Lazzaro. Jest to kolejna jej rola w filmie grozy. Włoska aktorka ma wiele ciekawych ról na swoim koncie. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 2015 roku.
W rolę profesora Johna McGregora wcielił się brytyjski aktor Donald Pleasence. Urodził się 5 października 1919 roku w angielskim Worksop. Był najbardziej doświadczonym aktorem w całej ekipie filmowej. W swojej niezwykle bogatej karierze, trwającej od początku lat 50-tych do połowy lat 90-tych, wystąpił w ponad 230-tu produkcjach. Zmarł 5 lutego 1995 roku. W rolę inspektora Rudolfa Geigera wcielił się Patrick Bauchau. Urodził się 6 grudnia 1938 roku w Brukseli. Był dopiero na początku swojej bardzo bogatej kariery. Dotychczas wystąpił w ponad 140-tu dziełach. Jako jego filmowy asystent pojawił się bardzo dobrze znany fanom giallo Michele Soavi. Był on tutaj również asystentem reżysera. W swojej karierze bardzo często asystował Argento przy jego dziełach. Obsada jaką dobrał reżyser stoi na bardzo wysokim poziomie.
Świetne zdjęcia są zasługą Romano Albani. Urodził się 25 września 1945 roku w Livorno w Toskanii. Dwukrotnie współpracował a Argento przy jego filmach. Za każdym razem efekt był znakomity. Zdjęcia kręcono w szwajcarskim Schwägalp i Zurychu, a także w Rzymie. Bardzo ważnym atutem filmu jest muzyka. Ścieżka dźwiękowa jest rewelacyjna. Do współpracy Argento zaprosił oczywiście zespół Goblin z którym wielokrotnie współpracował w karierze. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się również kompozycje Simona Boswella, dla którego był to debiut w filmie. Początek jego kariery to włoskie filmy grozy. W filmie wykorzystano również utwory takich zespołów jak Iron Maiden i Motörhead.
„Phenomena” to jeden z najlepszych filmów Argento. Inny niż pozostałe. Główną rolę w filmie odgrywają miliony owadów. To one prowadzą główną bohaterkę do rozwiązania zagadki morderstw młodych dziewczyn. Reżyser miał genialny pomysł z wykorzystaniem owadów jako bohaterów pozytywnych w horrorze. Jeśli ktoś nie lubi wszelkiego rodzaju robactwa może nie być tym filmem zachwycony. Myślę jednak, że fani kina grozy chętnie zobaczą to znakomite dzieło Mistrza Dario Argento.
Bardzo lubię ten film. Nie ukrywam, że głównie ze względu na świetną młodziutką Jennifer Connelly.
OdpowiedzUsuńZa każdym razem, gdy oglądam ten film, zastanawiam się jak znosiła, co musiała czuć w czasie kręcenia makabrycznych scen finałowych filmu.
Też uwielbiam ten film. Connelly mimo bardzo młodego wieku zagrała rewelacyjnie. Co do makabrycznych scen to nie mam pojęcia co czuła, ale zagrała jak profesjonalistka.
Usuń