czwartek, 11 października 2018

Amore e morte nel giardino degli dei - Love and Death in the Garden of the Gods

Witam
Dzisiaj w roli reżysera debiutuje Sauro Scavolini.


W 1972 roku nakręcił thriller „Amore e morte nel giardino degli dei” („Love and Death in the Garden of the Gods”).



Scenarzysta i reżyser Sauro Scavolini urodził się 3 lutego 1934 roku w Pesaro w regionie Marche. Karierę rozpoczynał jako scenarzysta, a jego debiutem był western „Johnny Yuma” z 1966 roku w reżyserii Romolo Guerrieri. W 1971 roku pracował nad scenariuszem do znakomitego giallo „La coda dello scorpione” („The Case of the Scorpion's Tail”), reż. Sergio Martino. Ten film rozpoczął długą współpracę między oboma artystami. W sumie Scavolini pisał scenariusze do trzynastu filmów Martino. W roku 1972 zadebiutował jako reżyser filmem „Amore e morte nel giardino degli dei”. W swojej karierze nakręcił pięć filmów, a do niespełna 40-tu pisał scenariusze.



Pierwszym filmem jaki wyreżyserował Scavolini był thriller „Amore e morte nel giardino degli dei”, którego premiera odbyła się 4 grudnia 1972 roku. Reżyser był również scenarzystą filmu. Fabuła filmu jest bardzo wciągająca. Akcja oparta jest na retrospekcjach. Ogląda się go bardzo przyjemnie. Z biegiem czasu zagadka wydarzeń w willi zostaje powoli rozwiązywana. Akcja płynie spokojnym tempem, ale na nudę nie ma czasu.



Niemiecki profesor ornitologii przyjeżdża do Włoch i zamieszkuje w opuszczonej willi. Nasłuchując w lesie ptaków znajduje taśmę, którą udaje mu się odtworzyć. Podczas jej odsłuchiwania poznaje życie poprzednich mieszkańców willi. Taśma jest bowiem zapisem rozmów młodej kobiety Azzury z psychoterapeutą Martinem, w której dziewczyna mówi o wielu niepokojących zdarzeniach...



Reżyserowi udało się zebrać na planie filmu znakomitych aktorów. Większość nazwisk znana jest fanom filmów grozy. W postać Azzurry wcieliła się genialna włoska aktorka Erika Blanc. Urodziła się jako Enrica Bianchi Colombatto 23 lipca 1942 roku w Gargnano w regionie Lombardia. W 1960 roku przeniosła się do Rzymu, a kilka lat później rozpoczęła karierę aktorską. Jej kariera bardzo szybko nabrała tempa. Grywa regularnie, a jej dotychczasowa kariera zajmuje ponad sto filmów. W jej filmografii jest wiele filmów grozy. Występowała również na deskach teatralnych. Dotychczas jej ostatnim filmem jest dramat z 2017 roku „Il premio” („The Prize”), reż. Alessandro Gassman. Jako Viola wystąpiła urodzona 20 grudnia 1948 roku w Bari w regionie Apulia znakomita Orchidea de Santis. Zadebiutowała jako aktorka w 1964 roku rolą w „Queste pazze pazze donne”, reż. Marino Girolami. W swojej bogatej karierze zagrała w 56 filmach. Po raz ostatni zagrała w 1996 roku w filmie „Il caso Redoli”, reż. Massimo Martelli. Występowała również w teatrze oraz pracowała w radio i telewizji. 



Jako brat Azzury znakomicie zagrał Peter Lee Lawrence. Niemiecki aktor urodził się jako Karl Hyrenbach w Lindau na Bawarii 21 lutego 1944 roku. Zadebiutował w 1965 roku małą rolą w westernie „Per qualche dollaro in più” („Za kilka dolarów więcej”), reż. Sergio Leone. W ciągu zaledwie dziewięcioletniej kariery wystąpił w 29 filmach. Występował najczęściej w westernach. Ostatnim jego filmem była hiszpańska komedia z 1974 roku „Los caballeros del Botón de Ancla”, reż. Ramón Torrado. Był żonaty ze znakomitą hiszpańską aktorką Cristiną Galbó. Niestety zmarł w wieku zaledwie 30 lat na nowotwór mózgu, 20 kwietnia 1974 roku w Rzymie. Bardzo ciekawą rolę zagrał w filmie Ezio Marano. Odtwórca roli Martina urodził się 6 sierpnia 1927 roku w Brescii w regionie Lombardia. W połowie lat 50-tych zadebiutował w teatrze w Mediolanie. Następnie pracował dla radia i telewizji. Jego debiut filmowy przypadł na połowę lat 60-tych. Do roku 1990 wystąpił w ponad 40-tu produkcjach. Zmarł 27 marca 1991 roku w Rzymie.



Zdjęcia do filmu są zasługą Romano Scavolini. Młodszy brat reżysera Sauro Scavolini był również producentem filmu. Urodził się 18 czerwca 1940 roku w Fiume, dzisiejsza Rijeka należąca do Chorwacji. Zadebiutował w 1966 roku dramatem „A mosca cieca” („The Blind Fly”) jako reżyser, scenarzysta i autor zdjęć. W tych profesjach dotychczas ma na koncie po kilkanaście filmów. Był to jedyny film, przy którym bracia pracowali wspólnie. Zdjęcia do filmu kręcone były w miastach Spoleto i Gubbio w regionie Umbria oraz Fabriano w regionie Marche i w Rzymie. Rewelacyjna ścieżka dźwiękowa to z kolei zasługa Giancarlo Chiaramello. Kompozytor urodził się 7 grudnia 1939 roku w Bra w regionie Piemont. Kompozytor, muzyk, aranżer i dyrygent. Do filmu komponował od 1964 roku. Po raz ostatni skomponował muzykę filmową w 1988 roku. W sumie w karierze komponował do niespełna 40 filmów. 



Mało znany reżyser Sauro Scavolini nakręcił bardzo ciekawy thriller z elementami giallo. Akcja prowadzona jest tutaj poprzez retrospekcje, które stopniowo odkrywają wydarzenia w willi. Cała akcja rozgrywa się wokół Azzury. Fabuła wciąga od pierwszej minuty, a napięcie stopniowo narasta. Film jest bardzo dobrze zagrany. Znakomite zdjęcia i świetna nastrojowa muzyka dopełniają całości. Fani giallo oraz włoskiego thrillera powinni go obejrzeć obowiązkowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz