czwartek, 30 września 2021

L'ossessa - Enter the Devil

Witam
Mario Gariazzo i jego kolejne dzieło grozy.


 Z 1974 roku pochodzi horror „L'ossessa” („Enter the Devil”).

 

Urodzony w 1930 roku Mario Gariazzo był bardzo utalentowanym artystą. Debiutował w 1962 roku jako reżyser i zarazem scenarzysta thrillera „Lasciapassare per il morto” („Passport for a Corpse”). Nakręcił filmy należące do wielu różnych gatunków filmowych. Stworzył kilka bardzo ciekawych dzieł grozy. Karierę zakończył na początku lat 90-tych mając 20 wyreżyserowanych filmów.


Gariazzo był również bardzo dobrym scenarzystą, co udowodnił wielokrotnie. Na koncie miał 26 filmów do których pisał scenariusze. Zdecydowaną większość stanowiły filmy, które sam wyreżyserował. Jednym z nich jest opisywany horror „L'ossessa”. Wraz z reżyserem za scenariusz odpowiadał tutaj również Ambrogio Molteni. Zadebiutował w 1960 roku a do końca swojej kariery, czyli do roku 1987, pracował przy 31 filmach. W trakcie swojej kariery był również asystentem reżysera, reżyserem i aktorem. Fabuła filmu jest ciekawa i wciągająca, chociaż samo zakończenie jest trochę rozczarowujące. Premiera filmu odbyła się 6 listopada 1974 roku.


Młoda studentka Danila zostaje poproszona o pomoc w konserwacji naturalnej wielkości krucyfiksu znajdującego się w starym kościele. Krucyfiks zostaje przewieziony do uczelnianej pracowni gdzie ma on zostać zbadany i odrestaurowany. W nocy Danila udaje się do pracowni aby odnowić stary obraz. Podczas pacy doznaje wizji ożywienia postaci ukrzyżowanej na krucyfiksie...


W obsadzie udało się reżyserowi zgromadzić wiele wspaniałych aktorów. Ogromny talent i doświadczenie widać od samego początku. Główną rolę żeńską zagrała młodziutka Stella Carnacina. Niespełna dwudziestoletnia aktorka wcieliła się w rolę Danili. Aktorka urodziła się w Rzymie 24 lutego 1955 roku. Zadebiutowała w 1971 roku rolą w „Il sole nella pelle” („Summer Affair”), reż. Giorgio Stegani. Karierę zakończyła w 1982 roku mając 16 dzieł na koncie. Jako Luisa wystąpiła w filmie Lucretia Love. Urodziła się jako Lucretia Hickerson, 25 marca 1941 roku w Borger w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Jej kariera aktorska obejmowała lata 1965 do 1980. W tym okresie zagrała w prawie 40 dziełach. Występowała przede wszystkim w filmach włoskich. Po zakończeniu kariery aktorskiej przeniosła się na Seszele. Tam założyła organizację non-profit Apana (Atelye pour Aprann Nouvo Artizana), której zadaniem było promowanie i nauczanie sztuki, ceramiki, rzeźby, muzyki i innych form twórczej ekspresji we wszystkich grupach wiekowych oraz tworzenie i sprzedaż gotowych projektów, a także wspomaganie rozwoju umiejętności. Ostatnie lata życia przykuta była do wózka, co było wynikiem operacji stawu biodrowego. Aktorka zmarła 9 stycznia 2019 roku na Seszelach.


Jako Mario w filmie wystąpił rumuński aktor Chris Avram. Urodził się 28 sierpnia 1931 roku w Bukareszcie. Ukończył studia na I.L. Caragiale Institute of Theatre and Film Arts w Bukareszcie. Obecnie jest to Universitatea Naţională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”. Jego początki sięgają roku 1934 kiedy to utworzono pierwszy wydział teatralny w Rumunii. Po ukończeniu studiów Avram rozpoczął pracę w teatrze. W filmie zadebiutował w 1960 roku rolą w „Darclée” („Na scenach świata”), reż. Mihai Iacob. Był to biograficzny film opowiadający o życiu rumuńskiej śpiewaczki operowej Hariclei Darclée. W swojej karierze artysta zagrał w niespełna 50 produkcjach. Ostatni jego film to „Lo studente”, reż. Ninì Grassia z 1983 roku. W 1966 roku opuścił ojczyznę i wyjechał do Paryża. Następnie przeniósł się do Rzymu gdzie osiadł na stałe. 10 stycznia 1989 roku artysta zmarł w stolicy Włoch. Jako Szatan, który opętał Danilę, wystąpił Ivan Rassimov. Włoski aktor urodził się 7 maja 1938 roku w Trieście w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Zadebiutował w 1964 roku rolą w kryminale „Super rapina a Milano”, reż. Adriano Celentano i Piero Vivarelli. Bardzo charakterystyczny aktor szybko rozwinął swoją karierę. W sumie wystąpił w ponad 40 produkcjach. Bardzo często obsadzany był w rolach czarnych charakterów. W 1989 roku przeszedł na aktorską emeryturę i osiadł w swojej rzymskiej willi wraz z żoną i córką. Poświęcił się pracy dyrektora wydawnictwa zajmującego się komiksami i powieściami. Aktor zmarł 14 marca 2003 roku w Rzymie. 


Zdjęcia do filmu są dziełem Włocha Carlo Carlini. Jego kariera w filmie rozpoczęła się w 1947 roku od pracy jako kamerzysta. Już dwa lata później zadebiutował jako autor zdjęć. Jego filmografia obejmuje prawie 100 filmów. Niejednokrotnie pracował przy zdjęciach do dzieł grozy.  Karierę zakończył w 1988 roku. Film kręcony był w Rzymie oraz Viterbo w regionie Lacjum. Ścieżkę dźwiękową skomponował włoski kompozytor Marcello Giombini. Urodził się w 1928 roku w Rzymie. Od 1961 roku komponował muzykę filmową. W swojej bardzo bogatej karierze często tworzył muzykę do włoskich filmów grozy. Trzykrotnie pracował z Mario Gariazzo. Jego filmografia obejmuje ponad 90 filmów. Znakomity kompozytor zmarł 12 grudnia 2003 roku w Asyżu w regionie Umbria.


Kolejne bardzo ciekawe dzieło jakie nakręcił Mario Gariazzo. Film jest niestety zapomniany. Należy mu się jednak uwaga ponieważ jest dziełem bardzo ciekawym. Przede wszystkim jego pierwsza połowa. W dalszej części film traci trochę na jakości. Scenariusz zostaje spłycony a akcja staje się przewidywalna. Fabuła powoli się rozwija a z każdą minutą coraz bardziej wciąga widza. Jednak zamiast trzymać w napięciu do końca, zaczyna szybko dążyć do prostego zakończenia. Na uwagę zasługuje na pewno bardzo dobra obsada, a także strona audiowizualna. „L'ossessa” nie jest arcydziełem ale fani włoskiego horroru, szczególnie o tematyce opętania, powinni się z  nim zapoznać.

1 komentarz:

  1. Dobra obsada i nic poza tym-niestety."La mano spietata della legge" 1973 tego reżysera -bardzo udane Eurocrime.I późniejsze "Top Model" fajnie się oglądało.

    OdpowiedzUsuń