czwartek, 9 września 2021

Sensività - Kyra - La signora del lago - The House by the Edge of the Lake

Witam
Enzo G. Castellari i jego kolejne dzieło.

Thriller „Sensività” („Kyra - La signora del lago”, „The House by the Edge of the Lake”) pochodzi z 1979 roku.


Reżyser, scenarzysta i aktor Enzo G. Castellari urodził się 29 lipca 1938 roku w Rzymie. Jego filmowy debiut przypadł na rok 1959 i rolę w przygodowym „Un canto nel deserto” wyreżyserowanym przez jego ojca Marino Girolami. Od roku 1960 pracował jako asystent reżysera przy filmach swojego ojca. W połowie lat 60-tych rozpoczął karierę reżyserską. Zaczynał od westernów, ale już w 1971 roku nakręcił swój pierwszy thriller - „Gli occhi freddi della paura”. Jego dotychczasowa kariera reżyserska zawiera 40 filmów. Premiera filmu „Sensività” odbyła się 28 września 1979 roku. Film nie odniósł sukcesu, a w latach 80-tych wprowadzono nową edycję dzieła. Nakręcono nowe sceny i zmontowano je ponownie z oryginalnymi scenami. Ich reżyserią zajął się Alfonso Brescia. Niestety zmieniono mocno zamysł Castellari'ego, a film stracił na jakości. Film ten ukazał się pod tytułem „Kyra - La signora del lago” i jest dostępny w przeciwieństwie o wersji oryginalnej.


Castellari napisał scenariusze do 24 swoich filmów. Jednak opisywany „Sensività” oparł na scenariuszu, którego autorem był José María Nunes. Urodził się 2 lutego 1930 roku w Faro w Portugalii. Wyjechał do Hiszpanii i to tam spędził swoja karierę. Stworzył fabułę do 20 filmów. Wyreżyserował 14 filmów, a kilkukrotnie wystąpił jako aktor. Znakomity artysta, który miał ogromny wpływ na hiszpańskie kino. Ostatnim jego dziełem był dramat „Res publica” z 2010 roku, który zarówno wyreżyserował jak i był autorem scenariusza. Artysta zmarł w wieku 80 lat 23 marca 2010 roku w Barcelonie. 


Młoda kobieta Lillian, wraca po latach do swojej rodzinnej wioski. Planuje zbadać historię tutejszej wiedźmy Kiry. W trakcie pobytu w wiosce uprawia seks z przypadkowo poznanymi mężczyznami, którzy wkrótce potem giną w dziwnych okolicznościach. Świadkiem jej kolejnych seksualnych spotkań jest lokalna dziwaczka Lilith, która podobnie jak inni mieszkańcy oskarża Llilian o dokonanie morderstw...


Reżyserowi udało się na planie zebrać bardzo dobrych i doświadczonych aktorów. Jako Lilian wystąpiła znakomita włoska aktorka Leonora Fani. Urodziła się 18 lutego 1954 roku w Crocetta del Montello w regionie Wenecja Euganejska jako Eleonora Cristofani. Zadebiutowała w 1973 roku rolą w filmie „Metti... che ti rompo il muso” („Suppose... I Break Your Neck”), reż. Giuseppe Vari. Występowała regularnie do roku 1986, kiedy to zakończyła karierę. W tym czasie zagrała w 28 produkcjach. Wielokrotnie wystąpiła we włoskich filmach grozy. W postać Lilith znakomicie wcieliła się hiszpańska aktorka Patricia Adriani. Urodziła się 2 czerwca 1958 roku w Madrycie jako María Asunción García Moreno. Karierę aktorską rozpoczynała w 1977 roku, w którym premierę miały aż cztery filmy z jej udziałem. Kolejne role pojawiły się bardzo szybko, a aktorka potwierdziła nimi swój ogromny talent. Z początkiem lat 90-tych Adriani zaczęła grywać w telewizji, głównie w serialach. Ostatnia jej rola pochodzi z 2002 roku. 


Rolę starego malarza zagrał w filmie bardzo doświadczony Vincent Gardenia. Włoski aktor urodził się jako Vincenzo Scognamiglio, 7 stycznia 1920 roku w Neapolu w regionie Kampania. W 1922 roku jego rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Na scenie zadebiutował już w wieku 5 lat. W filmie zadebiutował w 1945 roku w „The House on 92nd Street” („Dom przy 92 Ulicy”), reż. Henry Hathaway. Był to początek znakomitej kariery, w której zagrał w 112 produkcjach. Bardzo ceniony aktor, dwukrotnie był nominowany do Oscara. Gardenia był również świetnym aktorem teatralnym. Zmarł 9 grudnia 1992 w Filadelfii. Przyczyną śmierci był zawał serca. Inspektora prowadzącego śledztwo śmierci kochanków Lilian zagrał sam reżyser. Castellari wystąpił w 35 filmach. Około połowa z tych filmów to jego własne dzieła.


Za zdjęcia odpowiadał hiszpański operator Alejandro Ulloa. Jego filmowa kariera obejmowała lata 1946 do 1992. Rozpoczynał jako asystent kamerzysty, by po 10 latach pracować już jako autor zdjęć. W tej roli pracował przy niespełna 120 dziełach. Karierę zakończył w 1992 roku. Artysta zmarł w Madrycie 14 maja 2002 roku. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana przez braci Guido i Maurizio De Angelis. Obaj artyści niejednokrotnie komponowali muzykę do filmów grozy. Często pracowali wspólnie. W „Sensività” muzyka jest bardzo klimatyczna i stanowi ważny element akcji. 


Enzo G. Castellari nakręcił bardzo ciekawe dzieło. Kolejny film grozy, w którym najważniejszą rolę odgrywała atmosfera. Na ekranie ciągle coś się dzieje. Postacie w filmie są bardzo wyraziste i znakomicie zagrane. Zdjęcia i znakomita muzyka dopełniają całości. Szkoda tylko, że film podczas ponownego montażu został tak bardzo zmieniony względem oryginału. Niestety stracił wiele na jakości. Powinni się z nim zapoznać przede wszystkim fani giallo.

1 komentarz:

  1. Screeny z wersji vhs,trwa tylko 78 minut pełna wersja uncut to 101 minut i posiada też angielski dubbing.
    https://rarelust.com/the-house-by-the-edge-of-the-lake-1979/

    OdpowiedzUsuń