czwartek, 28 sierpnia 2014

Dellamorte Dellamore - Cemetery Man - O miłości i śmierci

Witam
Przyszła kolej na przedstawienie kolejnego filmu. Teraz wybrałem film „Dellamorte Dellamore” („O miłości i śmierci”) w reżyserii Michele Soavi.





„Dellamorte Dellamore” to film z 1994 roku. Jest to okres schyłku giallo, a rozkwitu slasherów. Nie ma już Mario Bavy, a Lucio Fulci i Luigi Cozzi kończą reżyserować wraz z początkiem lat 90-tych. Podobnie Umberto Lenzi i Aldo Lado, którzy w pierwszej połowie lat 90-tych kończą z reżyserią. Na szczęście pozostało jeszcze paru bardzo dobrych twórców. Nadal reżyserują przecież Dario Argento i Lamberto Bava. Poza tą dwójką jest jednak jeszcze jeden wielki twórca giallo. To urodzony w 1957 roku w Mediolanie Michele Soavi, który większość swojej kariery grywał w filmach, niż sam tworzył. Pierwszy swój film wyreżyserował dopiero w 1985 roku. Mimo, że nie ma w dorobku wielu filmów, to kilka z jego horrorów należy do bardzo ważnych we włoskim horrorze. Najważniejsze z nich to te nakręcone między 1987, a 1994 rokiem. Są to „Deliria” (1987), „La chiesa” (1989), „La setta” (1991) i właśnie „Dellamorte Dellamore” (1994). Te cztery filmy pozwoliły Soavi wejść do grona najważniejszych twórców giallo. Niestety po nakręceniu „Dellamorte Dellamore” reżyser wycofał się z filmu. Musiał poświęcić czas opiece nad chorym synem. Od 1999 roku wraca i kręci filmy głównie dla włoskiej telewizji.
Soavi wystąpił w wielu filmach jako aktor. Pojawił się w filmach m.in. Luigi Cozzi, Lamberto Bavy, Dario Argento, Joe D'Amato, Lucio Fulci, Umberto Lenzi. Zagrał również we wszystkich czterech wymienionych przeze mnie filmach, które sam wyreżyserował. Po rozstaniu w 1994 roku z filmem jako aktor wrócił tylko w jednym filmie.



Scenariusz Soavi oparł na opublikowanej w 1991 roku powieści Tiziano Sclavi pod tym samym tytułem. Sclavi jest przede wszystkim autorem komiksów, ale napisał również kilka powieści. Największą sławę przyniósł mu komiks „Dylan Dog”. Komiks ten wydawany jest od 1986 roku. Ukazuje się raz w miesiącu. Sam główny bohater Francesco Dellamorte jest wspomniany w dwóch księgach serii „Dylan Dog”.
Większość scen została nakręcona w gminie Guardea, małej wiosce w prowincji Terni. Zdjęcia na cmentarzu kręcone były na prawdziwym cmentarzu w małym miasteczku Arsoli w prowincji Rzym. Swoją premierę film miał 25 Marca 1994 roku, a jego budżet wyniósł 4 miliony dolarów. Niestety film nie odniósł sukcesu. Wpływ miała na to słaba kampania reklamowa, niewielka dystrybucja oraz w większości negatywne krytyczne recenzje. „Dellamorte Dellamore” doceniono dopiero po latach. Aktualnie uważany jest za film kultowy, a sam  Martin Scorsese określił „Dellamorte Dellamore” jednym z najlepszych włoskich filmów z lat 90-tych.



Francesco Dellamorte jest grabarzem. Mieszka na cmentarzu wraz ze swoim niedorozwiniętym pomocnikiem zwanym Ghanghi. Codziennie musi odsyłać na tamten świat kolejnych zombie wstających z grobów. Wszystko ulega jednak drastycznym zmianom w momencie gdy Francesco zakochuje się z wzajemnością w pięknej nieznajomej. Niestety jej niedawno zmarły mąż wstaje z grobu i atakuje parę kochanków podczas ich miłosnych uniesień. Zaskoczona kobieta zostaje pogryziona przez swojego męża. Niestety gdy nieznajoma wraca do świata żywych, Francesco eliminuje ją strzałem w głowę. Komplikacje następują gdy ukochana ponownie budzi się do życia. Swoją miłość znajduje też Gnaghi. Jest nią córka burmistrza. Dla niego z kolei przedwczesna jej śmierć w wypadku jest tylko szansą na związek z ukochaną.



„Dellamorte Dellamore” to jest właściwie pomieszanie horroru z czarna komedia. Opowiada o zombie, ale z przymrużeniem oka. Martwi budzą się do życia siedem dni po śmierci. Interesujące jest to połączenie świata żywych i zombie. Zdecydowanie jest to bardzo oryginalny film. Opowiedziana historia jest bardzo ciekawa. Postacie są wielobarwne. Jest burmistrz, który zamiast rozpaczać nad śmiercią córki, kombinuje jak wykorzystać jej śmierć w zbliżającej się kampanii wyborczej. Z drugiej strony jest zakochany po uszy Gnaghi, czy główny bohater Francesco i jego rozterki życiowe. Postacie są wręcz przekoloryzowane. Czasem rozbawiają do łez, a czasem bardzo mocno wzruszają.



Bardzo ciekawie rozwiązane są zdjęcia w tym filmie. Ujęcia są wręcz genialne. Operowanie kamerą na najwyższym poziomie, wiele ujęć wykonywanych pod różnymi kątami. Bardzo ciekawie wyszły zdjęcia takie jak te z wnętrza trumny czy z rozbitego telewizora. Również charakteryzacja bardzo dobra. Powstający z grobów wyglądali jakby faktycznie właśnie stamtąd wyszli. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze bardzo dobra muzyka oraz kreacje głównych bohaterów. Całość komponuje się wręcz genialnie.
Treść filmu kręci się wokół miłości i śmierci - co wynika z samego tytułu. Główny bohater na co dzień zajmuje się śmiercią. Jednak pewnego dnia oplata go miłość, która jest w stanie doprowadzić go nawet do śmierci. Ukochaną poznaje gdy ta po śmierci męża przychodzi na jego grób. Nawet sama Śmierć wpada na krótką rozmowę z głównym bohaterem. Mimo tak wszechogarniającej Francesco śmierci, miłość bierze górę. Główny bohater jest chory z miłości, która staje się dla niego wręcz obsesją. Tutaj każdy jest zamknięty w pułapce wiecznego powrotu. Miłość również nigdy nie umiera, a śmierć nie jest nieodwracalna.




Tego filmu nie da się prosto sklasyfikować, a i nie każdy będzie uszczęśliwiony po jego seansie. Niektórzy mogą być zdegustowani, zniesmaczeni a nawet zszokowani zawartymi tu scenami. Mimo to spokojnie mogę ten film polecić każdemu kogo nie obrzydza widok krwi i kilku scen gore. Ten film potrafi rozbawić, a zarazem zmusić do pewnych rozważań nad życiem i śmiercią. Polecam każdemu, gdyż jest to bardzo oryginalny obraz.

2 komentarze:

  1. Dawno, nie ubawiłam się tak, jak podczas oglądania tego filmu. Klimat doskonały, a i aktorsko zagrany nieźle. Może były jakieś niedopowiedzenia czy nieścisłości, zombiaki wyglądały obłędnie ale warto zobaczyć ten film.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Film faktycznie jest zrobiony z poczuciem humoru. Sam się zastanawiam czy bardziej bawi czy straszy

      Usuń