czwartek, 1 listopada 2018

Suspiria

Witam
Luca Guadagnino i jego najnowsze dzieło.


Już jutro odbędzie się polska premiera horroru „Suspiria”.



Luca Guadagnino urodził się 10 sierpnia 1971 roku w Palermo na Sycylii. Włoski reżyser, scenarzysta i producent debiutował pod koniec lat 90-tych XX wieku. Pierwszym wyreżyserowanym przez niego filmem był kryminał „The Protagonists” z 1999 roku. Bardzo utalentowany artysta na swoim koncie ma już ponad 20 dzieł. Większość z tego stanowią filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Jego dzieła bardzo dobrze odbierane sa zarówno przez krytyków jak i widzów. Mimo niewielkiego dorobku filmowego Guadagnino może poszczycić się licznymi nagrodami oraz nominacjami do wielu nagród filmowych. Każdy kolejny jego film jest nagradzany na festiwalach filmowych. 



Ostatnim filmem jaki dotychczas wyreżyserował Luca Guadagnino jest horror „Suspiria”, będący współczesną wersją dzieła Dario Argento z 1977 roku. Premiera filmu odbyła się 1 września 2018 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji gdzie został bardzo dobrze przyjęty. Scenariusz napisał amerykański producent i scenarzysta David Kajganich. Urodził się 15 listopada 1969 roku w Lorain w stanie Ohio. Zadebiutował w 2007 scenariuszem do thrillera „The Invasion” („Inwazja”), reż. Oliver Hirschbiegel. Dotychczas pracował przy zaledwie kilku filmach. „Suspiria” jest drugim filmem Guadagnino do którego napisał scenariusz. Scenariusz oparty jest tutaj na tym napisanym ponad 40 lat temu przez parę Dario Argento i Daria Nicolodi. Fabuła jest tutaj ciekawa i trochę odbiegająca od oryginału. Film wciąga od pierwszych minut, a ogląda się go bardzo przyjemnie. Mimo długiego czasu trwania w ogóle się nie nudzi. 



Młoda amerykańska tancerka Susie Bannion przyjeżdża do Berlina by uczyć się w tamtejszej szkole. W tym samym czasie znika jedna z uczennic podejrzewana o kontakty z organizacją terrorystyczną. Zaginięciem uczennicy przejmuje się jej lekarz doktor Josef Klemperer, który próbuje zainteresować sprawą dziewczyny oraz szkoły, zarówno policję jak i same uczennice. Od samego początku Susie wzbudza zainteresowanie dyrektorki Madame Blanc, która widzi drzemiący w niej potencjał. W szkole dochodzi do niepokojących incydentów, a nieświadoma Susie coraz bardziej zagłębia się w plan Madame Blanc...



W obsadzie dominują postacie żeńskie. W końcu akcja dzieje się w żeńskiej szkole tańca. Główną rolę Susie Bannion zagrała Dakota Johnson. Amerykańska aktorka i modelka urodziła się 4 października 1989 roku w Austin w stanie Teksas. Jest córką aktorskiej pary Melanie Griffith i Dona Johnsona. Zadebiutowała w 1999 roku u boku swojej matki Melanie Griffith oraz przyrodniej siostry Stelli Banderas w filmie „Crazy in Alabama” („Wariatka z Alabamy”) wyreżyserowanym przez swojego ojczyma Antonio Banderasa. Dotychczas zagrała w ponad 20-tu produkcjach. Mimo niewielkiego jeszcze doświadczenia niejednokrotnie była nominowana i nagradzana za swoje role. Przed nią jeszcze cała kariera. Jako Madame Blanc wystąpiła brytyjska aktorka Tilda Swinton. Urodziła się jako Katherine Matilda Swinton w Londynie 5 listopada 1960 roku. Genialna i bardzo charakterystyczna aktorka wystąpiła w filmie w podwójnej roli, obie odgrywając rewelacyjnie. Jej role zdecydowanie wyróżniały się ponad pozostałych bohaterów filmu. Wśród licznych nagród w swojej kolekcji posiada m.in. Oscara za najlepszą aktorkę drugoplanową w thrillerze „Michael Clayton”, reż. Tony Gilroy z 2007 roku. Zadebiutowała w 1986 roku w dramacie biograficznym „Caravaggio”, reż. Derek Jarman. Występowała również na deskach teatru. W swojej karierze występuje w filmach wielu znakomitych twórców. Często gra w filmach Guadagnino. Jej dotychczasowa kariera zbliża się do 80-ciu produkcji. 



W rolę tancerek wcieliły się m.in. dwie młode i bardzo utalentowane aktorki. Jako Patricia wystąpiła Chloë Grace Moretz. Amerykańska aktorka urodziła się 10 lutego 1997 roku w Atlancie w stanie Georgia. Rozpoczęła karierę jako sześcioletnia dziewczynka. Dostrzeżona została w 2005 roku gdy zagrała jedną z ról w „The Amityville Horror”, reż. Andrew Douglas. Od tego momentu zaczęła regularnie dostawać kolejne propozycje ról, wciąż udowadniając swój talent aktorski. Mimo bardzo młodego wieku ma na koncie wiele nagród. Jej dotychczasowa filmografia przekroczyła 60 produkcji. Jako Sara zagrała brytyjska aktorka Mia Goth. Urodzona 30 listopada 1993 roku w Southwark w Londynie zaczynała karierę jako modelka.  W filmie zadebiutowała w 2013 roku w „Nymphomaniac: Vol. II” („Nimfomanka: Część II”), reż. Lars von Trier. Dotychczas zagrała w dwunastu produkcjach. Bardzo charakterystyczna aktorka, która ma jeszcze wiele ról przed sobą. 



Od strony audiowizualnej film prezentuje się bardzo dobrze. Za zdjęcia odpowiadał urodzony w 1979 roku w Bagkoku, Sayombhu Mukdeeprom. Jest to drugi film Guadagnino do jakiego robił zdjęcia. Bardzo utalentowany artysta, który wykonał świetną robotę. Zdjęcia w filmie są znakomite. Sporo jest tutaj scen tańca. W zasadzie taniec jest tutaj kluczowym elementem filmu. Zdjęcia kręcono w Berlinie oraz Varese w Lombardii. Za muzykę odpowiedzialny był lider rockowego zespołu Radiohead - Thom Yorke. Brytyjski muzyk, piosenkarz i kompozytor urodził się 7 października 1968 roku w Wellingborough. Muzyka w wielu scenach idealnie była dopasowana i wprowadzała odpowiedni nastój. Muzyka bardzo dobra jednak nieporównywalna z muzyką zespołu Goblin z 1977 roku. Claudio Simonetti zdecydowanie lepiej czuł klimat włoskiego kina grozy. Mimo to Yorke wykonał kawał dobrej roboty. 



Luca Guadagnino nakręcił dzieło nie będące typowym remakiem. To film oparty na historii zawartej w pierwotnej wersji „Suspirii”, którą reżyser mocno rozbudował. Dlatego też nie będę porównywał obu tych dzieł, może poza muzyką, która zdecydowanie bardziej klimatyczna była w wersji Argento. Guadagnino wprowadza w swoim dziele wiele elementów rozgrywających się wokół szkoły, w samym mieście. Często pojawiają się komunikaty o ataku terrorystycznym i próbie odbicia zakładników. Na ulicach Berlina dochodzi do zamieszek, a doktor Josef Klemperer wspomina II wojnę światową i swoją zmarłą żonę Anke - w tej roli Jessica Harper, odtwórczyni roli Susie z 1977 roku. „Suspiria” w reżyserii Guadagnino to nie jest horror, który straszy. Reżyser buduje atmosferę powoli przygotowując widza na scenę finałową. Scenę moim zdaniem nierówną, którą każdy powinien ocenić sam według własnego uznania. Fani giallo oraz włoskiego horroru na pewno nie pominą tego filmu.

2 komentarze:

  1. Gówno a nie film.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak surowo bym go nie oceniał. Nie ma klimatu grozy jak wersja Argento, ale nie jest też złym filmem. Jest to zupełnie inne dzieło. Bardzo długi film, a nie miałem wrażenia żeby się dłużył.

      Usuń