czwartek, 27 grudnia 2018

L'occhio nel labirinto - Eye in the Labyrinth

Witam
Ostatni wpis w 2018 roku należy do Mario Caiano. 


W roku 1972 nakręcił thriller „L'occhio nel labirinto” („Eye in the Labyrinth”).



Włoski reżyser i scenarzysta Mario Caiano urodził się 13 lutego 1933 roku w Rzymie. Był synem producenta, reżysera i scenarzysty Carlo Caiano. Karierę rozpoczynał na początku lat 50-tych jako asystent reżysera Sergio Grieco. W 1954 roku zadebiutował jako scenarzysta filmem „Napoli è sempre Napoli”, reż. Armando Fizzarotti. Na debiut reżyserski trzeba było czekać do roku 1962, wtedy to nakręcił „Ulisse contro Ercole” („Ulysses Against Hercules”), do którego napisał również scenariusz. Do roku 2002 nakręcił niespełna 50 filmów. Ostatnim jego dziełem był dramat „Io ti salverò”, po którym wycofał się z kina. Reżyser zmarł w Rzymie 20 września 2015 roku. 



Pierwsze dzieło grozy jakie nakręcił Caiano to „Amanti d'oltretomba” („Nightmare Castle”) z 1965 roku. Później jeszcze niejednokrotnie potwierdzał swój talent w tym gatunku. Jego filmy grozy należą do bardzo udanych, co znakomicie potwierdza opisywany „L'occhio nel labirinto”. Znakomity thriller, którego premiera odbyła się 24 marca 1972 roku. Scenariusz jest dziełem Caiano oraz Antonio Saguery i Horsta Hächlera. Saguera to włoski scenarzysta, który dopiero zaczynał karierę. Hächler to z kolei niemiecki producent, reżyser, scenarzysta i aktor, który także wielkiej kariery nie zrobił. Zdecydowanie największe doświadczenie miał Caiano i to on także zrobił największą karierę z całej trójki. Fabuła jest bardzo ciekawa i wciąga z każdą minutą coraz bardziej.



Julie zaniepokojona nagłym zniknięciem ukochanego postanawia odnaleźć go na własną rękę. Podążając za znalezionymi w jego dokumentach śladami trafia do nadmorskiej willi  tajemniczej Gerdy. Willę zamieszkuje grupa bardzo ekscentrycznych osób, z których żadna nie jest chętna do pomocy kobiecie. Jedynym jej wsparciem wydaje się być poznany w miasteczku Frank, który z przybyciem Julie wiąże swoje plany. Tajemnica do rozwiązania okaże się śmiertelnie niebezpieczna...



Obsada jest bardzo mocną stroną filmu. Reżyserowi udało się zebrać na planie wiele wspaniałych nazwisk, które gwarantowały dobrą jakość gry. Główną rolę powierzył Rosemary Dexter, która znakomicie wcieliła się w postać Julie. Aktorka urodziła się 8 września 2010 roku w mieście Kweta będącego wtedy częścią Indii brytyjskich. Aktualnie miasto to należy do Pakistanu. Pod koniec lat 50-tych przeniosła się do Włoch gdzie rozpoczęła się jej kariera aktorska. W 1963 roku zadebiutowała w filmie „Omicron”, reż. Ugo Gregoretti. Natychmiast posypały się kolejne oferty, z których aktorka chętnie korzystała. Regularnie występowała do roku 1976 kiedy to zagrała swoją ostatnią rolę w „Povero Cristo”, reż. Pier Carpi. Odeszła na aktorską emeryturę i osiadła w Recanati w regionie Marche. Po długiej chorobie zmarła w swoim domu 8 września 2010 roku. Również znakomicie wypadła bardzo doświadczona Alida Valli, która zagrała rolę Gerdy, właścicielki willi. Aktorka urodziła się 31 maja 1921 roku w Puli na półwyspie Istria, która obecnie należy do Chorwacji. Jej kariera aktorki obejmuje lata 1935 do 2002. Wystąpiła w ponad 130 filmach, za swoje role otrzymując liczne nagrody. Aktorka zmarła w Rzymie 22 kwietnia 2006 roku. 



W postać Franka brawurowo wcielił się Adolfo Celi. Bardzo charakterystyczny włoski aktor urodził się 27 lipca 1922 roku w Mesynie na Sycylii. Aktor filmowy i teatralny, a także reżyser, scenarzysta i producent. W filmie zadebiutował w 1946 roku dramatem „Un americano in vacanza” („Amerykanin na urlopie”), reż. Luigi Zampa. W swojej 40-toletniej karierze zagrał w ponad stu produkcjach. Zapewne zagrałby ich wiele więcej gdyby nie przedwczesna śmierć aktora na atak serca 19 lutego 1986 roku. Jako Luca, czyli poszukiwany przez Julie doktor wystąpił w filmie niemiecki aktor Horst Frank. Urodził się 28 maja 1929 roku w mieście Lubeka, a karierę aktorską rozpoczynał w połowie lat 50-tych. Występował w filmach bardzo często. Grając w „L'occhio nel labirinto” miał już ponad 90-ąt ról na koncie i był najbardziej doświadczonym aktorem w całej obsadzie. W karierze zagrał w prawie 170 dziełach. Niestety jego karierę także przerwała śmierć, która nastąpiła 25 maja 1999 roku. 



Od strony audiowizualnej film prezentuje się bardzo dobrze. Zdjęcia są zasługą mało znanego Giovanni’ego Ciarlo. Włoski artysta dopiero rozpoczynał karierę jako autor zdjęć. Wcześniej pracował jako kamerzysta. Wielkiej kariery w filmie niestety nie zrobił. Zaledwie kilkanaście filmów, w których był autorem zdjęć. Zdjęcia kręcono w miastach Livorno w regionie Toskania oraz Rieti i Rzym w regionie Lacjum. Genialny nastrój buduje muzyka, którą skomponował Roberto Nicolosi. Włoski kompozytor urodził się w Genui w 1914 roku. Pracę rozpoczynał jako dentysta w Mediolanie. Z czasem zdobył popularność jako muzyk jazzowy. W 1954 roku zadebiutował jako kompozytor filmowy. Do początku lat 70-tych kiedy to zakończył karierę pracował przy niespełna 50-ciu filmach. Ostatnim filmem do jakiego skomponował muzykę był „L'occhio nel labirinto”. Wspaniały artysta zmarł w Rzymie 4 kwietnia 1989 roku.



Mario Caiano nakręcił bardzo nietypowe dzieło giallo. Akcja rozgrywa się wokół Julie oraz jej zaginionego ukochanego. Film ogląda się bardzo przyjemnie i z ogromnym zainteresowaniem. Bardzo ciekawi i tajemniczy bohaterowie zagrani przez znakomitych aktorów. Genialna muzyka i piękne zdjęcia. Stopniowo w filmie widz odkrywa prawdę, która zaskakuje na samym końcu. „L'occhio nel labirinto” to thriller, którego żaden fan giallo nie może pominąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz