czwartek, 7 stycznia 2016

Enigma rosso - Virgin Killer

Witam
Nowy Rok rozpoczynam od przedstawienia kolejnego debiutanta jakim jest Alberto Negrin.


Jedyne giallo w karierze reżysera pochodzi z 1978 roku. Jest to thriller „Enigma rosso” („Virgin Killer”).
Alberto Negrin urodził się w 2 stycznia 1940 roku w Casablance. Po wojnie wrócił do Włoch. Początkowo pracował jako fotograf, a od 1962 roku jest asystentem reżysera w teatrze. Swój pierwszy film nakręcił w 1971 roku. Był to dramat „La rosa bianca” w którym jest również współscenarzystą. Dotychczas nakręcił około 30 dzieł, a do połowy z nich współtworzył scenariusze. Prawie wszystkie jego dzieła zostały nakręcone dla telewizji. Wyjątek stanowi opisywane giallo „Enigma rosso”. Film miał swoją premierę 19 sierpnia 1978 roku. Zdjęcia kręcone były w Rzymie, Madrycie oraz w miejscowości Navacerrada w Hiszpanii. Scenariusz jest dziełem kilku osób. Pierwotnie autorem scenariusza był Massimo Dallamano, który jednak nie zdążył nakręcić filmu. Zginął w wypadku samochodowym w listopadzie 1976 roku. Scenariusz wykorzystał Alberto Negrin. Wkład w scenariusz miał m.in. Franco Ferrini, którzy bardzo często w swojej karierze pracował przy scenariuszach do filmów giallo. Ze zbiornika wodnego zostają wyłowione zwłoki 16-letniej dziewczyny. Badający sprawę inspektor Gianni Di Salvo rozpoczyna śledztwo w szkole dla dziewcząt z internatem. Tam uczyła się nastolatka, a wraz z trzema koleżankami należała do grupy „Nierozłącznych”. Młodsza siostra zamordowanej jest dla inspektora cennym źródłem informacji. Przekazuje mu również pamiętnik ofiary. Wkrótce okazuje się, że trzy pozostałe koleżanki z „Nierozłącznych” również są w niebezpieczeństwie. „Enigma rosso” to ciekawy film giallo. Widz szybko zostaje wprowadzony w akcję filmu. Już pierwsza scena filmu przedstawia odnalezienie okaleczonych zwłok młodej dziewczyny. Jednak dalsza akcja filmu rozgrywa się bardzo spokojnie. Reżyser nie zastosował również w filmie scen brutalnych. Kilka morderstw, które nie są pokazane dokładnie. Film koncentruje się na prowadzonym śledztwie policyjnym. Fabuła z minuty na minutę coraz bardziej wciąga, a atmosfera staje się coraz bardziej napięta.Obsada w filmie również wypada bardzo dobrze. Zatrudnieni aktorzy należą do bardzo doświadczonych. Główną rolę inspektora Gianni Di Salvo zagrał świetny Fabio Testi. Znakomity włoski aktor zagrał w około stu filmach. Na blogu dotychczas pojawił się tylko raz przy okazji filmu „Cosa avete fatto a Solange?” Massimo Dallamano. Rewelacyjną rolę zagrała z kolei młodziutka Fausta Avelli. Odgrywająca rolę Emily Russo aktorka spisała się świetnie. Nie jest to jej pierwsza rola w filmie giallo. To już trzeci film z jej udziałem jaki pojawia się na blogu.Film „Enigma rosso” ma bardzo ciekawy klimat oraz wciągającą fabułę. Zdjęcia oraz gra aktorska są na bardzo dobrym poziomie. Z kolei muzyka, której autorem jest rewelacyjny Riz Ortolani to największy atut filmu. Dzieło mało znanego reżysera jakim jest Alberto Negrin należy do ciekawych filmów giallo. Przede wszystkim film powinni zobaczyć fani tego nurtu.

5 komentarzy:

 1. Przede wszystkim, jak już zwróciłeś uwagę na scenariusz Dallamano, powinieneś zaznaczyć iż pierwotnie film miał być ostatnią częścią jego trylogii, po "Solange" i "Daughters", i to on miał go wyreżyserować , Negrin po prostu dostał "fuchę" na dokończenie projektu. Dlatego też to jego jedyne giallo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami warto coś przemilczeć lub o czymś nie wspomnieć. Dla nie których fanów tego gatunku jest to "oczywista oczywistość" Może Fantasma specjalnie to przemilczał? Czy dla samego opisu miało to jakieś znaczenie?

   Usuń
  2. Masz rację. Świadomie nie pisałem, że miała to być trzecia część trylogii Dallamano. Zaznaczyłem jednak, że Dallamano nie zdążył tego filmu nakręcić. Dla opisu filmu nie miała znaczenia taka informacja. Jest to w końcu film Negrina i to on dokonał swoich zmian w scenariuszu.

   Usuń
 2. tego to nawet sam Negrin nie wie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Negrin na pewno wiedział, że autor scenariusza już nie żyje, a on nie może zepsuć dzieła. No i nakręcił najlepszy film w swojej karierze.

   Usuń